Nie da się zaprzeczyć, iż rolety automatyczne zdążyły stać się już pewnym standardem. Zapewnią one nie tylko komfort użytkowania, ale także ułatwiają zaoszczędzenie energii i poprawiają skuteczność ochrony antywłamaniowej. Warto korzystać w pełni z szerokich możliwości automatyki, jak i dobrać jej możliwości do swoich potrzeb. Biorąc pod uwagę zakup rolet warto zastanowić się nad wzbogaceniem ich właśnie o silniki elektryczne. Elektryczny napęd sprawi, iż obsługiwanie rolet staje się znacznie bardziej wygodne oraz uproszczona naprawdę do minimum. Trzeba mieć na względzie, iż napędy elektryczne można zastosować także w wypadku rolet wcześniej już zamontowanych - próbując je rozbudować o zupełnie nową funkcjonalność. Siłowniki montuje się w skrzyni rolet, zaś ich obsługiwanie sprowadza się wyłącznie do wciskania właściwych przycisków albo skorzystania z odpowiednio dobranego przełącznika. Najnowocześniejsze napędy do rolet zewnętrznych odznaczają się najwyższą jakością, co będzie w stanie nam zagwarantować długoletnie działanie oraz niezawodność.

Silniki do rolet - rodzaje


Silniki do zewnętrznych rolet umieszcza się w środku wału nawojowego wykonanego ze stali, na który zwijany jest pancerz w czasie podnoszenia rolet. Napędy różnią się między sobą między innymi mocą, która zależna jest od ciężaru oraz wymiarów rolet, typem sterowania, jak również sposobem ustawiania tak zwanych krańcowych położeń rolet (miejsc, gdzie rolety się zatrzymują, kiedy są w pełni opuszczone albo podniesione).

Podczas dokonywania wyboru silników do rolet warto jest zwracać szczególną uwagę na to, czy zostały one wyposażone w funkcję tak zwanej detekcji. Odpowiada ona za natychmiastowe zatrzymanie silnika w rolecie natychmiastowo po wykryciu większego oporu. Dzięki temu silnik jest chroniony przed przeciążeniami. Zabezpieczona jest też roleta przed uszkodzeniami, na przykład w przypadku przymarznięcia pancerza.
 
Wyróżnić można dwa najważniejsze typy silników do rolet zewnętrznych - dostępne są na rynku standardowe sterowane przewodowo silniki, jak i sterowane przy pomocy drogi radiowej. Oba typy silników mają w posiadaniu tak zwane krańcówki mechaniczne.

Silniki sterowane przewodowo


Jest to najprostszy z typów silników do rolet. Sterowanie roletami odbywa się zwykle z użyciem przełącznika klawiszowego albo też obrotowego zakładanego bezpośrednio na ścianie. Wersja standardowa tego rodzaju silników, nie ma w posiadaniu tak zwanego czujnika przeszkód, dlatego też zmuszeni będziemy do ciągłej obserwacji rolety aż do chwili jej zamknięcia. Silniki tego rodzaju to rozwiązania najprostsze - dlatego też są także najtańsze z dostępnych ogólnie na rynku. Zamontowanie tego rodzaju silnika wymagać będzie doprowadzenia przewodu od silnika do przełącznika, jak i drugiego przewodu odpowiedzialnego za doprowadzenie zasilania do przełącznika.

Silniki sterowane radiowo


Stanowią wygodniejsze rozwiązanie, które pozwoli na sterowanie roletą albo też całą grupą rolet z dowolnej lokalizacji na terenie budynku pod warunkiem, iż będziemy posiadać pilot sterujący. Żeby zupełnie komfortowo móc sterować roletami przy pomocy pilota, powinno się skorzystać z silników radiowych mających funkcję wykrywania przeszkód. Dzięki temu zyskujemy pewność, iż opuszczane rolety zatrzymają się w chwili napotkania każdej przeszkody. Silniki radiowe będą od nas wymagały większych nakładów finansowych, niemniej jednak wygoda jaką one ze sobą niosą, na pewno się opłaca.

Zamontowanie silnika radiowego, wymagać będzie doprowadzenia do niego przewodu zasilającego. Odbiornik radiowy montowany jest fabrycznie w silniku. Niezwykle przydatną funkcjonalnością, którą mogą posiadać oba typy silników będzie system wykrywania przeszkód. Dzięki niej możemy bezstresowo sterować roletami, gdyż ich opuszczenie będzie przerwane w chwili napotkania wybranej przeszkody. System odpowiedzialny za wykrywanie przeszkód jest niemalże wymagany w wypadku sterowania centralnego roletami, za sprawą którego można sterować całą grupą rolet. W takiej sytuacji, opuszczając całą grupę rolet często nie będziemy mogli skontrolować wszystkich ich równocześnie.

Odbiorniki


Silniki ze sterowaniem radiowym muszą zostać wyposażone w specjalne odbiorniki, czyli urządzenia odpowiedzialne za odbieranie sygnałów z nadajnika. Jeżeli na samym początku wybierze się zdalne sterowanie, sprzedawca powinien doradzić nam rozwiązanie zawierające wbudowany radioodbiornik. W wypadku chęci zmiany metody sterowania z przewodowej na radiową, konieczne stanie się dokupienie odpowiednich, osobnych odbiorników. Montuje się je zwykle w środku obudowy rolet.

Jakie parametry będą ważne w czasie wybierania silnika do zewnętrznych rolet?


Chcąc wybrać odpowiedni silnik do rolet zewnętrznych, powinniśmy brać przede wszystkim pod rozwagę własne oczekiwania wobec rolet, jak i budżet, jakim dysponujemy. To pozwoli nam na określenie, jaki typ napędu będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Ustawienie napędu do rolet zewnętrznych


W czasie kupna rolet z silnikiem trzeba zwracać uwagę, żeby pracownik firmy montażowej ustawił odpowiednio krańcowe położenia, które odpowiadają za to, w którym miejscu silnik do rolet zatrzyma przemieszczający się pancerz rolety w pozycji otwartej albo zamkniętej. Ustawienia te zapisuje się jeszcze na etapie produkcji, niemniej jednak po zamontowaniu rolety może zaistnieć konieczność jej wyregulowania. Istotne jest również, żeby w wypadku silników radiowych zaplanować rodzaj i ilość pilotów, jak i ich przyporządkowanie do wybranych silników do rolet. Informacje takie podane już w chwili robienia zamówienia pozwolą na zaprogramowanie pilotów na etapie produkcji, co znacznie przyspiesza i upraszcza zamontowanie rolet.

Gdzie kupić silnik do rolet zewnętrznych?


Biorąc pod uwagę kupno automatycznego sterowania do zewnętrznych rolet, warto zaznaczyć to sprzedawcy już na samym początku. Wykwalifikowany doradca może nam pomóc na wszystkich etapach dokonywania wyboru, biorąc przy tym pod uwagę wszelkie zmienne, jak indywidualne oczekiwania oraz możliwości inwestorów.


Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło