Pomiar jest kluczowym procesem, który zapewni idealne dopasowanie produktu.
Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy szczegółowe instrukcje pomiaru oferowanych przez nas produktów.


W jaki sposób mierzyć rolety zewnętrzne?

Aby rolety zewnętrzne dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być dobrze dopasowane. Zanim zamówimy rolety na wymiar, musimy prawidłowo zmierzyć wymiary okna i wnęki. W celu prawidłowego wykonania pomiarów musimy przygotować kilka prostych narzędzi i akcesoriów, które pomogą nam precyzyjnie zmierzyć wnęki okienne. Należą do nich:

 • 3-metrowa lub 5-metrowa miarka zwijana.
 • Poziomica - jeśli obawiamy się, że miejsce montażu nie trzyma wymiarów.

Montaż rolety do wnęki - pomiary

W przypadku montażu rolety zewnętrznej we wnęce okiennej, jej szerokość będzie równa szerokości wnęki okiennej. Wysokość rolety zewnętrznej wraz ze skrzynką rewizyjną to wysokość światła otworu okiennego - upraszczając, wymiar rolety z montażem do wnęki, to po prostu wymiar wnęki.

Jak krok po kroku zmierzyć wnękę okienną:

 1. Po pierwsze mierzymy szerokość wnęki, zachowując przy tym poziom,
 2. Następnie mierzymy wysokość wnęki, trzymając przy tym pion,
 3. Mierząc szerokość, należy dokonać pomiaru zarówno na samej górze, po środku jak i na dole wnęki. Gdyby wymiary się różniły, należy przyjąć wymiar mniejszy (lub ewentualnie skuć ścianę do jednakowego wymiaru).
 4. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na wszelkie nierówności i ewentualne wypusty we wnęce okiennej, gdyż mogą one utrudnić swobodne umieszczanie i zamontowanie rolety we wnęce.

Szerokość roletywysokość roletymontaż do wnęki

Montaż rolety na mur - pomiary

W przypadku montażu rolety zewnętrznej na murze, jej szerokość będzie równa szerokości wnęki okiennej i prowadnic. Wysokość rolety zewnętrznej wraz z kasetą to wysokość światła otworu okiennego mierzona na zewnątrz wnęki okiennej, plus odpowiednia kaseta - upraszczając, wymiar rolety z montażem na mur, to wymiar wnęki + prowadnice i kaseta.

Nie musisz się martwić - nasz konfigurator rolet natynkowych i podtynkowych, sam dolicza odpowiednie prowadnice i kasetę.

Jak krok po kroku zmierzyć wnękę okienną z montażem na mur:

 1. Po pierwsze pamiętamy, że mierzymy zewnętrzne wymiary wnęki - czyli tam gdzie będzie roleta.
 2. Mierzymy szerokość wnęki, zachowując przy tym poziom,
 3. Następnie mierzymy wysokość wnęki, trzymając przy tym pion,
 4. Mierząc szerokość, należy dokonać pomiaru przynajmniej w trzech miejscach, zachowując przy tym poziom.
 5. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na wszelkie nierówności i ewentualne wypusty we wnęce okiennej, gdyż mogą one utrudnić swobodne umieszczanie i zamontowanie rolety.


W jaki sposób mierzyć bramy rolowane?

Pomiar bramy rolowanej jest identyczny jak pomiar rolet - upraszczając, wymiar który powinniśmy wpisać w konfiguratorze, to po prostu wymiar wnęki. Konfigurator sam dolicza skrzynkę, prowadnice i listwę dolną pancerza zależnie od naszego wyboru (montaż na mur lub we wnęce).

Pomiar bramy rolowanej:

 1. Pomiar szerokości - przynajmniej w 3 miejscach
 2. Pomiar wysokości - również przynajmniej w 3 miejscach.
 3. Podczas pomiaru szerokości wnęki zaleca się dokonanie pomiarów na górze, w środku oraz na dole wnęki. W przypadku różnic w wymiarach, podajemy najmniejszy z nich, lub skuwamy do równego wymiaru.
 4. Należy szczególnie zwrócić uwagę na wszelkie nierówności i wystające elementy we wnęce, ponieważ mogą one sprawić trudności podczas montażu bramy.

pomiar bramy rolowanej

W jaki sposób mierzyć bramy segmentowe?

Pomiar pod bramę wymaga sprawdzenia kilku kluczowych elementów, aby mieć pewność, że montaż bramy segmentowej jest możliwy.
Zamawiając bramę segmentową, powinniśmy się upewnić, że nie ma w naszym garażu elementów uniemożliwiających montaż np. belka stropowa w świetle bramy lub zbyt wąskie węgarki.

Pomiar bramy segmentowej:

 1. Pomiar szerokości (S1)
 2. Pomiar wysokości (H1)
 3. Pomiar węgarków (W1 i W2) - powinny mieć przynajmniej 10 cm na stronę.
 4. Pomiar nadproża (N1) - wysokość nadproża warunkuje możliwe do zastosowania miejsca sprężyn.
 5. Pomiar głębokości garażu (G1) - należy zwrócić uwagę czy nie ma elementów, które uniemożliwiają montaż bramy (podciągi, belki stropowe itp).

pomiar bramy segmentowej


W jaki sposób mierzyć markizy?

Pomiar dla markiz jest jednym z łatwiejszych w segmencie osłon przeciwsłonecznych, ponieważ opiera się jedynie o sprawdzenie dostępnej szerokości w miejscu montażu.
W konfiguratorze wystarczy podać oczekiwany wysięg i szerokość markizy. 

Podczas wykonywania pomiarów pod markizę, zalecamy sprawdzić również, czy powierzchnia na której ma opierać się markiza jest równa - dzięki temu mamy pewność, że montaż będzie estetyczny i równy na całej szerokości markizy.

Pamiętaj! Każda markiza będzie miała minimum 2 elementy montażowe, a im szersza tym może ich być więcej.

Pomiar markizy tarasowej


W jaki sposób mierzyć okna?

Wymiana okien

Pomiar okien powinien być wykonywany co najmniej w 3 miejscach (w pionie i poziomie), a do konfiguratora wprowadzamy zawsze najmniejszy wymiar + luz montażowy.
Warto zastosować luz montażowy, ponieważ uchroni nas przed koniecznością poszerzania wnęki okiennej.
Zamawianą wysokość okna warto również pomniejszych o miejsce na parapet - niektóre parapety np. konglomeratowe, mogą mieć grubość nawet 2-3 centymetrów.

Nowy budynek

Jeśli mamy pewność, że budynek i otwory okienne zostały wykonane zgodnie z projektem, to wymiary okna można wpisać z projektu. Zalecamy jednak klasyczny pomiar gotowej wnęki, tak jak w przypadku wymiany okien.

W nowym budownictwie często pojawiają się okna balkonowe/tarasowe Smart Slide lub HST (HS), a sposób pomiaru różni się od klasycznych okien.
Okna przesuwne w nowym budynku, powinny być mierzone do punktu zero gotowej posadzki z uwzględnieniem wpuszczenia progu w gotową posadzkę - zapewni to wyższy komfort użytkowania (zminimalizowany próg). 
Wysokość umiejscowienia okna SmartSlide i HST możemy regulować, zamawiając podwaliny termiczne o określonej wysokości. Pozwolą one na idealne dopasowanie do miejsca montażu.

Pomiar okien


W jaki sposób mierzyć moskitiery?

Wykonywanie precyzyjnych pomiarów okna zagwarantuje nam doskonałe dopasowanie produktu. Rozpocznij od otwarcia okiennego skrzydła, wykonaj pomiar prześwitu ramy wzdłuż i wszerz. Do tego zadania, użyj metalowej miarki, by pomiary pozostawały wiarygodne i możliwie jak najdokładniejsze, zawsze przykładaj ją przy samej ramie okna. Pomiar szerokości, najlepiej wykonywać u góry i u dołu ramy. Jeśli otrzymamy różniące się wyniki, należy przyjąć mniejszą wartość. Następnie dokonaj zmierzenia grubości zaczepów obrotowych. Spisz wszystkie wyniki i gotowe! Z takim przygotowaniem, możesz rozpocząć poszukiwanie najlepszej moskitiery dla Twojego domu, z gwarancją doskonałego efektu.

Instrukcje pomiaru moskitier

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło