Bramy oraz kraty rolowane i segmentowe są ekonomicznym, trwałym i niezawodnym rozwiązaniem do każdej nieruchomości. Najczęściej wykonuje się je ze stali i aluminium. Charakteryzują się one prostą konstrukcją, ponieważ składają się z niewielkiej ilości komponentów, co przekłada się na ich wytrzymałość i ekonomiczność. Są to produkty sprawdzające się świetnie podczas codziennej eksploatacji. Kraty i bramy niemal nie zajmują przestrzeni nad otworem, a po ich otwarciu tworzą kompaktowy, estetyczny zwój umieszczony za nadprożem. Rozwiązanie takie pozwala w pełni wykorzystać cenną powierzchnię użytkową pod stropem i po bokach zainstalowanej bramy. Bramy i kraty znajdujące się w naszej ofercie, daleko wykraczają poza klasyczne standardy. Realizacją tych rozwiązań kierują silne i produktywne zespoły. Właściwie dopasowane bramy czy kraty, powinny być komfortowe w użytkowaniu oraz estetycznie współgrające z wyglądem budynku. 

Rodzaje i charakterystyka bram

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele rodzajów bram pomagających zapewnić izolację termiczną oraz chronić dostępu do garażu, hali produkcyjnej, sklepu czy innego obiektu. Główne ich rodzaje to:

  • Brama garażowa segmentowa - jest to brama, która otwiera się pionowo w górę. Rozwiązanie takie zapewnia znacznie więcej miejsca w garażu oraz przed nim, a także zwalnia całkowitą szerokość przejazdu. Ten rodzaj bramy pasuje w każdej sytuacji - bez względu na kształt otworu garażowego, który może być skośny, prostokątny, zakończony łukiem zaokrąglonym czy segmentowym. Konstrukcja tych bram pozwala także na montowanie ich podczas modernizacji budynków. Bramy segmentowe świetnie nadają się więc nie tylko do hal przemysłowych czy magazynów, ale także niewielkich garaży, w których liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Bramy segmentowe są także znakomitym rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na bezpieczeństwie i ochronie przed warunkami atmosferycznymi. Bramy segmentowe oferowane są w różnych kolorach, dzięki czemu każdy z łatwością dopasuje bramę do pozostałych elementów nieruchomości,
  • Brama garażowa uchylna - montuje się ją na ościeżnicach, które zamocowane są na ścianach garażu. Podczas jej otwierania, płyta prowadzona jest po profilach, które pozwalają na jej utrzymanie w prawidłowej pozycji. Sprężyny montowane w mechanizmie służącym do otwierania, ułatwiają opuszczanie oraz podnoszenie bramy uchylnej. Jest to niezwykle ważne w przypadku ciężkich bram o dużej powierzchni. Uchylne bramy wykonywane są z wysokiej klasy materiałów, głównie stali ocynkowanej. Płyty bram uchylnych wykończone są trwałym lakierem, który nakładany jest metodą proszkową. Bramy są dzięki temu w pełni odporne na warunki atmosferyczne, w szczególności na wilgoć, która może powodować korozję. Bramy są również odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne i działanie promieni słonecznych. W większości modeli, w zestawie dołączony jest wielofunkcyjny zamek z wkładką patentowa. Poza nim, dołączane są wszystkie elementy, które umożliwiają montaż bramy. Bramy są również objęte gwarancją producenta.
  • Brama garażowa rolowana - ten rodzaj bramy otwiera się pionowo, nie zajmując miejsca w pomieszczeniu. Wyposażony jest w wiele udogodnień oraz spełniający bardzo wysokie oczekiwania klienta. Kluczową zaletą bramy rolowanej jest oszczędność miejsca w środku pomieszczenia. Pozostałą, wolną przestrzeń zagospodarować można według indywidualnych potrzeb. Płaszcz bramy rolowanej jest wyjątkowo odporny na wszystkie czynniki atmosferyczne, a szczotkowe uszczelki gwarantują wysoką trwałość bram tego rodzaju. Wszystkie elementy wysokiej jakości zapewniają długotrwałe i bezproblemowe działanie bramy rolowanej, która jest najczęściej wybieranym przez klientów rozwiązaniem. Zastosowane aluminiowe profile, prowadnice i nadproża zdecydowanie poprawiają stabilność bramy, a system wyrównywania ciężaru, który wbudowywany jest w prowadnice, wspomaga podczas otwiera oraz zamykania napęd bramy i chroni jego mechanizm. Pakiety sprężyn oraz stalowe, podwójne liny pozwalają na zabezpieczenie płaszczu bramy przed opadaniem w każdym położeniu.
    • PA52: Jest najmniejsza i przeznaczona do mniejszych przestrzeni. Idealna dla małych garaży lub pomieszczeń.
    • PA55: Ma średnie rozmiary, dopasowana do wymiarów do 9,5 m². Jest odpowiednia dla średnich garaży lub pomieszczeń.
    • PA77: Największa z trzech, zaprojektowana do wymiarów do 15 m². Przeznaczona dla dużych garaży, magazynów, hal przemysłowych. Wyróżnia się zaawansowanymi właściwościami izolacyjnymi, co jest kluczowe dla utrzymania stabilnej temperatury w dużych przestrzeniach. Posiada również zaawansowane rozwiązania wentylacyjne, w tym profile wentylacyjne PEW77 dla efektywnej cyrkulacji powietrza i profile PER77 z przeszkleniem, zapewniające doświetlenie naturalnym światłem.
    • Wszystkie trzy bramy są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniających trwałość i bezpieczeństwo.

  • Boczna brama segmentowa - sprawdzi się świetnie w wyjątkowych sytuacjach montażowych, ponieważ w przeciwieństwie do bram segmentowych, uchylnych czy rolowanych, brama ta otwiera się na bok, zamiast w górę. Ten sposób otwierania jest wielką zaletą w przypadku, gdy pod sufitem pomieszczenia chcemy podwiesić dowolne przedmioty lub konstrukcja budynku nie pozwala zamontować płyty bramy do stropu. Bramy segmentowe zbudowane są zazwyczaj z paneli o grubości 40-60 mm, które połączone są zawiasami. Posiadają one poszycie ze stalowej blachy, która tworzy zamknięty element i jest pomalowana proszkową farbą lub pokryta warstwą poliestru. W większości przypadków brama wypełniona jest pianką poliuretanową, czyli materiałem zapewniającym bardzo dobrą izolację termiczną. Pomiędzy panelami oraz na obwodzie bocznej bramy umieszczone są uszczelki, które powstrzymują przenikanie z zewnątrz zimnego powietrza czy kropel deszczu. Bramy boczne mają segmenty rozmieszczone pionowo, które poruszają się wzdłuż metalowej prowadnicy. Umieszczona jest ona w dolnej części wjazdu, na ścianie i przy nadprożu. Odległość między bramą a ścianą musi wynosić minimum 10 cm. Systemy te posiadają zazwyczaj systemy chroniące przed przypadkowym przytrzaśnięciem palców. Ruch płaszcza to bardzo cichy proces, realizowany dzięki nowatorskiemu układowi jezdnemu złożonemu z podwójnych rolek.
  • Brama z profili aluminiowych - ten typ bram znakomicie sprawdzi się w sytuacji, gdy jest potrzebne doświetlenie oraz lepsza wentylacja pomieszczenia. Ramy zapewniają harmonijny wygląd bram.  Jest to rozwiązanie wyjątkowo estetyczny, pasujące do wszystkich stylów architektonicznych. Dzięki aluminiowym profilom, zapewniona jest wentylacja lepsza niż w przypadku zamkniętych bram segmentowych. Duża zaleta tego rozwiązania to szeroka gama wersji kolorystycznych. Bramy wykonane z profili aluminiowych otwierane są pionowo, w związku z czym nie zabierają miejsca wewnątrz lub przed pomieszczeniem. Budowa tej bramy pozwala zamontować ją nawet w przypadku pomieszczeń wyposażonych w skośny dach. Modele te są także wyposażone w funkcję zatrzymania, w związku z czym brama po wykryciu przeszkody zatrzymuje się, a następnie cofa. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo nie tylko zwierzętom i dzieciom, ale także każdemu dorosłemu. Wytrzymały materiał i stosunkowo niska masa pozwala na zastosowanie dłuższych bram do garaży, niż w przypadku standardowych rozwiązań. Bramy wykonane z aluminiowych profili są odpowiednim wyborem dla osób szukających wytrzymałego, estetycznego oraz funkcjonalnego systemu.

Rodzaje i charakterystyka krat

Kraty są uniwersalnym i wielofunkcyjnym rozwiązaniem, powszechnie stosowanym nie tylko w obiektach przemysłowych, ale także budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach komercyjnych. Zazwyczaj kraty dzielą się na materiał, z którego są zbudowane, a także na rodzaj napędu. W kwestii materiału, podział jest następujący:

  • Stalowe kraty rolowane, które charakteryzują się ciężkimi i wytrzymałymi mechanizmami i świetnie nadają się jako zabezpieczenia do otworów magazynowych czy parkingowych,
  • Aluminiowe kraty rolowane, które są lekkimi konstrukcjami wykorzystywanymi w głównej mierze w galeriach, punktach handlowych, restauracjach lub salonach jubilerskich.

Budowa oraz wygląd krat rolowanych w głównej mierze zależy od miejsca, w którym się ją montuje oraz funkcji, którą ma pełnić. W przypadku pomieszczeń, które należy nie tylko chronić, ale również eksponować, najlepszym rozwiązaniem są kraty rolowane ze stalowych, prostych rurek lub rurek giętych sinusoidalnie. Jeżeli kraty mają być stosowane w nowoczesnych wnętrzach, które wymagają wysokiego stopnia wentylacji, dobrym rozwiązaniem będą kraty aluminiowe wyposażone w otwory o prostokątnych kształtach. Kraty z aluminiowych i stalowych profili perforowanych zapewniają przepuszczalność powietrza w wysokości 28% oraz przesłonę optyczną. 

Rolowane kraty wyposażone są w niezbędne zabezpieczenie chroniące pancerz przed opadnięciem, w przypadku gdy dojdzie do zerwania sprężyn lub hamulec bezpieczeństwa zintegrowany w napędzie kraty. Wszystkie modele rozbudować można o dodatkowe zabezpieczenia, takie jak lampy sygnalizacyjne, które przydają się w dużych halach przemysłowych, czy fotokomórki pozwalające na automatyczne uniesienie się kraty po wykryciu jakiejkolwiek przeszkody. Na podobnej zasadzie działają także zabezpieczenia krawędziowe, które zatrzymują i unoszą kratę, kiedy natrafi ona na przeszkodę.

Kraty wykonywane są zazwyczaj w jeden z dwóch klas odporności przed włamaniem - WK2 lub WK3. Kraty rolowane posiadają zabezpieczenie antywłamaniowe w postaci zamka ryglującego, montowanego w dolnej listwie pancerza i uniemożliwiającej otwarcie krat z zewnątrz po jej zaryglowaniu. Dostęp do pomieszczeń wymagających szczególnego zabezpieczenia ograniczyć można także dzięki kartom dostępu czy klawiaturze kodowej. Urządzenie sterujące kratą rolowaną zakodować można hasłem składającym się nawet z 9 cyfr. Kraty rolowane zapewniają także bezpieczeństwo podczas ich podnoszenia. System wykrywa elementy, które znajdują się w okolicach pancerza i uniemożliwia nawinięcie ich na wał, zatrzymując otwierającą się kratę.

Kraty dzielą się także ze względu na zastosowany typ napędu:

  • Trójfazowy, nasadowy napęd boczny jest stosowany dzięki swoim parametrom i wymiarom w przypadku intensywnie użytkowanych pomieszczeń o dużych powierzchniach,
  • Jednofazowy, rurowy napęd boczny jest rozwiązaniem podobnym do pierwszego rozwiązania, ale dzięki swojej konstrukcji wymaga zdecydowanie mniej miejsca,
  • Jednofazowy napęd centralny stosowany jest w mniej używanych pomieszczeniach, w których intensywność pracy wynosi od 5 do 10 cykli w ciągu doby.

Ważną kwestią jest również wykonywanie okresowych przeglądów, które wykonywane muszą być przez wykwalifikowanych pracowników. Kraty rolowane czołowych producentów mają zapewniony kilkuletni okres gwarancji, co pozwala na spokojne i długotrwałe ich użytkowanie.


Aktualności

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło