Rolety zewnętrzne
Jakie są zalety rolet zewnętrznych?
Rolety zewnętrzne stanowią popularny wybór ze względu na dobrą izolację akustyczną i termiczną, a także osłonę przed słońcem. Sprawdzają się podczas każdej pory roku - w lecie chronią przed przegrzaniem, natomiast w zimie przed utratą ciepła. Ponadto do ich atutów należy zapewnianie poczucia bezpieczeństwa i prywatności. Produkowane przez nas rolety wykonane są z materiałów wysokiej jakości które zachowają swoją trwałość przez wiele lat.
Właściwości cieplne rolet zewnętrznych
Rolety posiadają szereg zalet, do których należą m.in.: ochrona antywłamaniowa, zwiększenie prywatności w pomieszczeniu czy ochrona przed wysokimi i niskimi temperaturami. Warto skupić się przede wszystkim na tym ostatnim atucie. Przez szczeliny, ściany i wnęki w domu może uciekać nawet 40% ciepła. Sposoby na radzenie sobie z tym problemem to m.in. stosowanie dodatkowych osłon ścian budynku, grubych klejonych szyb i ociepleń dachu. W jeszcze lepszy sposób przed utratą ciepła zabezpieczają budynek rolety zewnętrzne zamontowane w oknach i drzwiach. Rolety chronią świetnie przed wiatrem, który w dużym stopniu przyczynia się do wychładzania budynku. By roleta zewnętrzna zapewniała dobrą izolację termiczną, należy pamiętać o kilku czynnikach. Pierwszy z nich to prawidłowy montaż - polega on na szczelnym przytwierdzeniu produktu do budynku i pozostawieniu niewielkiej luki między szybą a roletą. Znaczenie ma też rodzaj materiału, z jakiego został wykonany produkt. Powinien on charakteryzować się jak najmniejszą przepuszczalnością. Należy zwrócić uwagę również na budowę rolety. W przypadku tych zewnętrznych sprawdzi się pianka poliuretanowa o dobrych właściwościach termoregulujących. Świetną osłonę będzie stanowiło lekkie i wytrzymałe aluminium, które świetnie zabezpiecza budynek przed hałasami i nadmiernym nasłonecznieniem.
Rodzaj
Roleta zewnętrzna natynkowa
Najpopularniejszy rodzaj osłon okiennych stosowany w istniejących już budynkach to właśnie rolety zewnętrzne natynkowe. Ich montaż nie wymaga ingerencji w stan budynku, można go wykonać w dowolnym momencie. Dostępne kształty skrzynek roletowych to okrągły, półokrągły i cięty pod kątem 45 stopni. Wszystkie z nich da się zamontować na elewacji budynku bądź w ramie okiennej. Tego typu system to najprostsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w przypadku istniejącego budynku.Roleta zewnętrzna podtynkowa
Roleta podtynkowa stanowi rozwiązanie zarówno proste, jak i praktyczne. Systemy gwarantują świetną izolację termiczną i posiadają zdolność wtapiania się w elewację budynku. W tym przypadku na zakup rolet zewnętrznych lepiej jest zdecydować się już na etapie projektowania domu. Prawidłowe zamontowanie skrzynki jest możliwe dzięki specjalnie cofniętemu i zaprojektowanemu w tym celu kształtowi nadproża. Rolety zewnętrzne podtynkowe wyróżniają się nowoczesnym i nienarzucającym się, aczkolwiek eleganckim designem.
Roleta antywłamaniowa
Roleta antywłamaniowa RC3 to rozwiązanie gwarantujące doskonałą ochronę okien, która została wielokrotnie potwierdzona badaniami. Jednocześnie zachowuje wszystkie walory użytkowe cechujące tradycyjne rolety zewnętrzne. Dostępne w ofercie rolety RC3 są w stanie wytrzymać minimum przez pięć minut ciągły napór włamywacza przy użyciu narzędzi ręcznych, takich jak na przykład śrubokręt, młotek, łom itp. Dla osób, którym zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa bez wydawania dużej kwoty, polecane są rolety antywłamaniowe RC2 posiadające niezbędne certyfikaty i spełniające normę 1627:2011. Oznacza to, że wykazują odporność na włamania przy użyciu prostych narzędzi, takich jak śrubokręt, skrzypce czy klin przez co najmniej trzy minuty nieprzerwanego ataku. Tego typu systemy posiadają więc zalety innych typów rolet, dodatkowo utrudniając włamywaczowi przeniknięcie do budynku. Przekłada się to większe poczucie spokoju gospodarzy, szczególnie w nocy. Produkty wykonane są z materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu przetrwają wiele lat w nienaruszonym stanie.
Ile kosztują rolety zewnętrzne?
Ostateczna cena rolety zewnętrznej jest zależna od szeregu czynników. Przede wszystkim im większy produkt, tym wyższe koszty się z nim wiążą. Droższe będą więc np. rozwiązania dla otworów okiennych o dużych rozmiarach i drzwi tarasowych niż standardowych okien. Ponadto należy wziąć pod uwagę rodzaj sterowania. W przypadku rolet zewnętrznych możliwe jest sterowanie ręczne bądź automatyczne. Pierwsze z nich polega na podnoszeniu i opuszczaniu rolet przy pomocy zwijaczy sznurowych lub taśmowych. Drugie natomiast obejmuje napęd uruchamiany za pomocą pilota bądź wyłącznika. Oczywiście tańsza będzie pierwsza opcja, w przypadku drugiej należy liczyć się z różnymi przedziałami cenowymi. Rolety automatyczne będą z pewnością bardziej komfortowe w przypadku produktów o większej powierzchni. Standardowe kolory rolet, czyli szary, biały, brązowy czy beżowy, dostępne są w niższych cenach niż warianty nietypowe. W tym drugim przypadku trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wyższy wydatek będzie związany też np. z dodatkowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi oraz obecnością moskitier. Oznacza to, że oferowane podstawowe warianty rolet natynkowych oraz podtynkowych będą tańsze niż te z moskitierami chroniącymi przed owadami. Oprócz cen rolet zewnętrznych związanych z samym zakupem, należy też pamiętać o kosztach montażu.
Jak montowane są rolety zewnętrzne?
Można wyróżnić kilka sposobów montażu, które zależą od rodzaju konkretnego produktu. Jednym z miejsc umieszczania kasety rolety jest nadproże. Za kasetą nadprożową warto rozejrzeć się wtedy, gdy dom jest dopiero na etapie budowy. W przypadku wymiany okien lepszy wybór będzie stanowiła kaseta podtynkowa. Umieszcza się ją pod nadprożem okiennym. Aby została ona zamontowana prawidłowo, ściana nie może być jednowarstwowa. Zarówno w tym, jak i w poprzednim przypadku, kaseta musi być ocieplona. Na rynku dostępne są również kasety zespolone z podtynkową roletą, które niwelują wiele problemów mogących pojawić się na etapie montażu. Ostatnim przypadkiem jest montowanie rolet w istniejącym domu bez wymiany okien. Wtedy najlepszy wybór stanowi roleta z kasetą naścienną. Należy mieć na uwadze, że gromadzi się w niej dość sporo brudu. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci kasety nadokiennej, która zbiera mniej brudu i jednocześnie nie szpeci elewacji. Wybierając kasetę rolety należy pamiętać przede wszystkim o wysokości i szerokości skrzynki. Parametry te są z kolei zależne od długości rolety i grubości jej pancerza.
W jaki sposób sterowane są rolety zewnętrzne?
Dostępne w ofercie rolety mogą być sterowane ręcznie bądź automatycznie. Obecnie dużą popularnością cieszą się produkty wyposażone w napęd automatyczny. Wybierając silnik do rolety zewnętrznej należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Do wyboru są modele przewodowe, czyli kablowe, oraz radiowe. Pierwszy typ jest wybierany najchętniej przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę oraz prostotę sterowania. Odbywa się ono za pomocą przełączników przypominających wyłączniki światła, które są dodatkowo wyposażone w zabezpieczenie uniemożliwiające naciśnięcie dwóch klawiszy jednocześnie. Każda roleta powinna być sterowana za pomocą innego przełącznika, zatem nie wolno podłączać kilku produktów pod jeden. Silniki kablowe w zależności od rodzaju rolety wyposażone są w różne dodatkowe opcje, takie jak detekcja przeszkód, awaryjne otwieranie czy nawet możliwość podłączenia kilku silników do rolet pod jeden przełącznik. Przełączniki dostępne są w dwóch wersjach: z podtrzymaniem i bez podtrzymania pracy rolety. W pierwszym przypadku naciśnięcie przycisku powoduje całkowite otwieranie lub zamykanie rolety, natomiast w drugim użytkownik musi trzymać klawisz przełącznika wciśnięty przez cały czas. Podtrzymanie jest jednak zalecane raczej tylko w przypadku silników do rolet z detekcją przeszkód.
Inne rozwiązanie stanowi silnik radiowy. Za jego pomocą da się poruszać nie tylko jedną, ale również wieloma roletami z dowolnego miejsca w domu przy użyciu pilota. Innowacyjne jest szczególnie wprowadzenie silnika radiowego solarnego montowanego razem z panelem fotowoltaicznym, co łączy ze sobą komfort i ekologię. Taka opcja jest polecana przede wszystkim do budynków, w których doprowadzenie zasilania do napędów roletowych byłoby kłopotliwe lub wiązałoby się z naruszeniem ściany bądź fasady.