Okno RU-rozwiernouchylne

?
Okno RU-rozwiernouchylne
Cena brutto 616,62 zł
Zapisz konfigurację
Produkt dostępny
Termin realizacji: 15-25 dni roboczych

Opis produktu

Ciężko wyobrazić sobie budowę domu bez okien. Dlatego też wcześniej, jeszcze na etapie projektowania warto się zastanowić nad tym, jaki rodzaj okien wykorzystać. Szczególny ich rodzaj stanowią kwadratowe okna rozwiernouchylne, których nie może zabraknąć również i w Twoim domu! Dlaczego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są robione na wymiar okna rozwiernouchylne oraz, jakie jest ich zastosowanie!


Nie wszystkie okna są takie same...

Budowa domu to nie lada inwestycja, dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. W przeciwnym razie może się bowiem okazać, że po zakończeniu prac budowlanych projekt nie będzie spełniał oczekiwań. Dlatego też warto poświęcić uwagę wszystkiemu po trochu – w tym również i oknom. Spośród wszystkich dostępnych na rynku modeli, kwadratowe okna rozwiernouchylne mają dość nietypowy kształt oraz zastosowanie. Co więcej, to jaki rozmiar okna rozwiernouchylnego się wybierze, zależy m.in. od tego, w jakim pomieszczeniu będzie się ono znajdować. Zacznijmy jednak od tego, czym charakteryzują się te modele.


Kwadratowe okna rozwiernouchylne na wymiar – co to?


Okna plastikowe rozwiernouchylne od standardowych produktów różnią się m.in. swoim kształtem. Mają one bowiem formę kwadratu, co sprawia, że stosuje się je w określonych miejscach. Wykonane z wysokiej jakości PCV okna są projektowane na wymiar, co pozwala na dostosowanie ich rozmiaru do potrzeb klientów. Dlatego też w naszej ofercie można znaleźć szeroki asortyment okien rozwiernouchylnych, które dostępne są w rozmiarze od 60x60 cm aż do 180x180 cm. To stwarza ogromne możliwości pod względem projektowania wnętrz.

Czym jeszcze charakteryzują się okna rozwiernouchylne z PCV? Przede wszystkim tym, że tak jak sama ich nazwa wskazuje, okna te otwierają się na dwa sposoby. Po pierwsze, można je otworzyć na oścież tak jak w zwykłych oknach. Po drugie, możliwe jest także uchylenie ich w górnej części. Wystarczy jedynie przekręcić klamkę okna, a następnie delikatnie pociągnąć w swoją stronę.

Co ciekawe, kwadratowy kształt tych okien znany jest i stosowany na polskich ziemiach od dziesiątek lat. Małe, kwadratowe okna stosowano m.in. w karkonoskich domach, które ostały się po dziś dzień. Nie da się jednak ukryć, że na przestrzeni lat znacznie one ewoluowały. Różnica między nimi widoczna jest m.in. w tym, że produkowane współcześnie kwadratowe okna jednoskrzydłowe można otworzyć – i to jak wspomniano na 2 różne sposoby.


Gdzie stosować kwadratowe okna rozwiernouchylne?

Zacznijmy od tego, że zgodnie z Prawem budowlanym wartość przeszklenia powinna wynosić minimum 12,5% w stosunku do podłogi. Znacznie lepiej jednak czujemy się w pomieszczeniach lepiej doświetlonych, co sprawia, że coraz częściej stosunek przeszkleń do podłogi wynosi od 20 do nawet i 25%. Oczywiście wielkość i ilość montowanych w budynku okien należy do inwestora, jednak nie da się ukryć, że światło naturalne wpływa korzystnie na samopoczucie. Dlatego też przyjęło się, że w pokoju dziennym, sypialniach i kuchni powinno wstawiać się okna, które wpuszczą jak najwięcej światła. Z kolei małe, kwadratowe okna rozwiernouchylne stosuje się głównie w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak garaż, kotłownia, garderoba. Bardzo często wykorzystuje się je również w łazienkach domowych i publicznych – dla zapewnienia lepszej prywatności użytkownikom toalety.

Z kolei duże okna rozwiernouchylne na wymiar przydadzą się np. w przedpokoju, korytarzu, a nawet i w kuchni – np. do zamontowania nad zlewem lub nad kuchennym blatem. Dzięki nim do pomieszczeń tych wpadnie więcej światła, co nie tylko wpłynie na samopoczucie, ale i optycznie je powiększy.


Na jakiej wysokości montować plastikowe okna rozwiernouchylne?

Na końcu warto również powiedzieć sobie kilka słów o tym, gdzie i w jaki sposób montować produkowane na wymiar okna kwadratowe. Ma to bowiem niebagatelne znaczenie dla wyglądu całego domu. Poza Prawem budowlanym, którego przepisów należy przestrzegać, istnieje bowiem kilka porad, które warto wcielić w życie.

Tajemnica dobrego wyglądu kwadratowych okien we wnętrzach tkwi nie tylko w umiejętnym dobraniu okna do pomieszczenia, ale i zlokalizowaniu go w odpowiednim miejscu na ścianie. Przydatna w tym celu staje się zasada, mówiąca o tym, że w pomieszczeniach używanych przez ludzi całą dobę to minimum 12,5%. Z kolei w przypadku pomieszczeń, które są rzadziej używane w ciągu dnia, powinno to być minimum 8,3%.

Skąd wynika ta różnica, skoro Prawo budowlane jasno wypowiada się w tej sprawie? Jest tak, ponieważ prawo dopuszcza stosowania mniejszych okien w pomieszczeniach, z które nie korzysta się przez cały czas. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną one odpowiednio doświetlone sztucznym oświetleniem. Co więcej, dopuszcza się tego zwłaszcza w tych pomieszczeniach, których okna wychodzą pozbawioną dostępu do światła dziennego część budynku.


Na jakiej wysokości zamontować duże, kwadratowe okno?

To, na jakiej wysokości montuje się kwadratowe okna rozchylno-uchylne zależy przede wszystkim od ich rozmiaru. Parametr ten w bardzo dużej mierze wpływa bowiem na aspekt wizualny i tego, jak okno się na ścianie prezentuje. Duże okna PCV rewelacyjnie prezentują się w pomieszczeniach takich jak salon, jadalnia oraz sypialniane wykusze. Ogromnym plusem tego typu okien jest możliwość zorganizowania miejsca, które będzie nie tylko parapetem, ale i będzie spełniać funkcję siedziska. Takie rozwiązania bardzo często spotyka się w restauracjach i barach. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o tym, by zrezygnować z grzejnika montowanego pod oknem lub ewentualnie postawić na mniejsze modele.


Na jakiej wysokości zamontować małe okno kwadratowe w łazience?

Przeznaczone głównie do montażu w pomieszczeniach gospodarczych małe okna kwadratowe PCV można śmiało wykorzystać również i w łazience. W przeciwieństwie do dużych okien zapewni ono znacznie więcej prywatności. Tu pojawia się jednak pytanie, na jakiej wysokości powinno znajdować się małe okno w łazience? Biorąc pod uwagę, że łazienka to miejsce, w którym każdy z domowników chce się schronić przed wzrokiem innych osób – małe okno PCV powinno umieścić się na wysokości minimum 150 cm. Bardzo często zawiesza się je na wysokości 170 cm. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli zawiesi się je za wysoko, to istnieje ryzyko, że osoby niskie nie będą mogły otworzyć okna.

Wysokość, na której umieszcza się okno kwadratowe do łazienki, trzeba uwzględnić również w trakcie planowania rozmieszczenia armatury. Może mieć to bowiem wpływ na umieszczenie zlewu, toalety, czy kabiny prysznicowej. Planując wygląd łazienki, warto umieścić okienko w takim miejscu, żeby nie przeszkadzało. Niektórzy umieszczają je tuż nad sedesem lub np. w kabinie prysznica typu walk-in. Ważne jest także to, by zachować odpowiedni odstęp pomiędzy krawędzią okna a sufitem. Zdaniem specjalistów odstęp ten powinien wynosić odległość ok. 25– 30 cm. Dzięki temu łazienka nabierze lekkości, a okno nie będzie zbyt blisko sufitu.

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło