Okno PCV Fix ( nie otwierane, stałe ) w ramie
Nie wiesz co wybrać? Sprawdź nasz przewodnik po oknach!
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Tabela wymiarów w pytajniku ⇗
Opis produktu
Okna to jeden z najważniejszych elementów w budynku, dlatego też warto poświęcić im nieco uwagi. Spośród wszystkich rodzajów okien szczególne miejsce zajmują okna fix w ramie. Jeszcze do niedawna znane głównie z witryn sklepowych oraz biurowców, coraz częściej i śmielej wykorzystuje się je w obiektach mieszkalnych. Dlaczego? Przeczytaj artykuł i poznaj zalety okien typu fix. Podpowiadamy również, gdzie je można wykorzystać!
Okna typu fix – co to?
Okna fix to inaczej okna stałe, których się nie otwiera. Wynika to bowiem z ich budowy – pozbawionych klamek i okuć okien po prostu nie da się otworzyć. Dostępne na rynku modele można podzielić na dwa rodzaje, tzn. na modele szklone w skrzydle oraz szklone w ramie. Większą popularnością cieszą się jednak drugie z nich. Technologia ta pozwala na wyprodukowanie znacznie większych przeszkleń.
Warto również dodać, że te jeszcze do niedawna znane głównie z witryn sklepowych okna, obecnie można zakupić również w niestandardowych kształtach. Przykładem tego są m.in. kwadratowe okna fix, które coraz częściej można dostrzec w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Produkowane na wymiar okna PCV są dostępne w sprzedaży w różnych rozmiarach – od 60x60 cm aż do 190x190 cm. Dlatego też stwarzają one naprawdę duże pole do popisu dla projektantów wnętrz. W dodatku są one świetnym uzupełnieniem okien otwieranych, które nierzadko ze względu na swoją budowę są droższe.
Co ciekawsze, kwadratowe okna fix są stosowane od dziesiątek, a nawet i setek lat. Obecnie produkowane z tworzyw sztucznych, takich jak PCV, pierwotnie powstawały z połączenia szkła i drewnianej lub metalowej ramy. Bardzo dobrym tego przykładem są karkonoskie domki i chaty z początków ubiegłego wieku, w których zachowały się kwadratowe okna niedużych rozmiarów. W przeciwieństwie do nich niektóre z modeli współczesnych mają niemalże 2x2 metry. To jednak dopiero początek ich zalet.
Zalety i wady plastikowych okien fix
Wbrew pozorom brak możliwości otworzenia okna, nie stanowi dużej niedogodności. Bardzo dużym plusem tego produktu jest fakt, iż okna nieotwierane nie są ograniczone masą szklenia oraz okuć. Dzięki temu stwarzają więc one znacznie więcej możliwości na stworzenie efektownych przeszkleń. Co więcej, tego typu okna PCV znakomicie nadają się w budynkach o nowoczesnej bryle i projekcie.
Z ich pomocą można nie tylko skutecznie doświetlić pomieszczenie, ale i je przy okazji optycznie powiększyć. Dla wielu osób brak możliwości otworzenia takich okien stanowi też zaletę. Głównie dlatego, że przy projektowaniu budynku nie trzeba zostawiać miejsca, na to, by w pełni otworzyć ich skrzydła. To z kolei daje bardzo duże możliwości aranżacyjne – zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy.
Bardzo dużym atutem nieotwieranych okien typu fix jest również ich atrakcyjna cena. Brak okuć i klamek sprawia, że okna te są tańsze niż tradycyjne okna otwierane na oścież, czy okna rozwiernouchylne. Niektóre modele okien fix są tańsze nawet o kilkadziesiąt procent niż te otwierane w podobnych rozmiarach, co pozwala zaoszczędzić w trakcie budowy domu. Z ich pomocą można również tanio wykonać duże przeszklenia.
Warto również wspomnieć, że charakteryzują się one również znacznie lepszą szczelnością. Są również bezpieczniejsze w przypadku, gdy w domu są małe dzieci. Niestety jednak okna fix nie są produktem pozbawionym wad. Największą z nich jest brak możliwości otworzenia ich skrzydła, co jednak wynika z konstrukcji tego modelu. To z kolei może ograniczać cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Problem ten na szczęście można rozwiązać, montując takie okno PCV jako część większego systemu okiennego, gdzie znajdują się okna otwierane.
Kolejną z wad jest trudność, jakie takie plastikowe okno fix może sprawiać podczas czyszczenia. Zwłaszcza jeżeli znajduje się ono na wysokości. Brak możliwości otwierania skrzydła sprawia, że od zewnątrz można wyczyścić je jedynie, stając po tej samej stronie. Dlatego też modele te warto montować w miejscach łatwo dostępnych, co ułatwi mycie okien.
Gdzie stosować kwadratowe okna fix w ramie?
Okna fix poleca się zakładać głównie w pomieszczeniach dobrze wentylowanych (np. korytarzu) lub tam, gdzie w pobliżu znajduje się tradycyjne okno otwierane. Dzięki temu bez problemu będzie można wywietrzyć pomieszczenie. Odradza się natomiast ich montowania w łazienkach. Ze względu na dużą ilość wilgoci rekomenduje się tam zainstalować okno otwierane, którym będzie można wyprowadzić parę, jaka zebrała się w łazience po kąpieli. Bez problemu można je natomiast zastosować w salonie, czy jadalni. W wielu domach stosuje się je również w kuchni, np. nad zlewem.
Wybierając rozmiar okien fix, warto również postawić na modele, które doprowadzą do wnętrza wystarczająco dużo światła dziennego. Zgodnie z obowiązującym w Polsce Prawem budowlanym przeszklenie powinno wynosić przynajmniej 12,5% względem podłogi. W praktyce jednak bardzo często wykorzystuje się więcej okien, ponieważ światło słoneczne ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ponadto okna fix w ramie można zamontować również w pomieszczeniach gospodarczych, np. schowkach, garderobie, pralni czy garażu.
Plastikowe okno fix w ramie – na jakiej wysokości je zamontować?
Na końcu warto także wskazać, na jakiej wysokości zakładać okna fix z ramą. Nie da się bowiem ukryć, że jego nietypowy, kwadratowy kształt ma bowiem pewne ograniczenia. Aby okno lepiej prezentowało się na ścianie, należy je zamontować na odpowiedniej wysokości. Jak więc to zrobić poprawnie?
Duże i kwadratowe okno fix w ramie
Nie wiesz, na jakiej wysokości zamontować duże okno fix w ramie? Plastikowe okna o dużym formacie najlepiej prezentują się w przestronnych salonach. Kwadratowe, duże okna PCV znakomicie sprawdzą się również w wykuszu, gdzie dodatkowo na parapecie okna można zorganizować przytulne miejsce do odpoczynku.
Małe i kwadratowe okno fix w ramie
Niedużych rozmiarów plastikowe okna fix w ramie można zamontować na wiele sposobów. Co więcej, równie dobrze prezentują się zarówno jako pojedyncze świetliki (np. w garażu, czy kotłowni), jak i towarzystwie innych okien. Niezależnie od tego zawsze warto jednak pamiętać o tym, by umieścić je na właściwej wysokości. W budownictwie przyjęło się więc, by pomiędzy oknem fix a podłoga bądź sufitem pozostawić odpowiedniej długości odstęp. Powinien mieć on minimum 25 cm – zarówno od podłogi, jak i od ściany. Dzięki temu pomieszczenie nabierze lekkości, a okna nie będą wyglądać niedbale.
Czy warto inwestować w plastikowe okno fix w ramie?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak! Mimo iż modele te się nie otwierają, posiadają one jednak wiele innych, przydatnych zalet. Przede wszystkim jednak są one tańszym zamiennikiem okien otwieranych. Z tego powodu są one również znakomitym sposobem na to, by zaoszczędzić na budowie domu. I to bez konieczności sięgania po gorsze jakościowo zamienniki, czy całkowitej rezygnacji z kilku okien. Szczególnie jeżeli w całym budynku znajdują się dziesiątki okien.