Co musisz wiedzieć o automatyzacji rolet?

person Autor: Dominika Rolety list W: Rolety zewnętrzne Z:

Rozwój technologii pozwolił na zastosowanie w życiu rozwiązań, poprawiających samym nasz komfort. Rolety elektryczne zewnętrzne mogą sprostać nawet najbardziej wymagającym wymaganiom domowników. Wybierając rozwiązanie, jakim są rolety automatyczne, na pewno będziesz zadowolony z ich funkcji i niezwykle prostej obsługi, ponieważ sterując podłączonym do nich pilotem, będziesz mógł bez wysiłku regulować poziom nasłonecznienia w zależności od potrzeb oraz pory dnia. Absolutną największą zaletą elektrycznych rolet wewnętrznych jest zastosowanie sterowania mechanicznego, które całkowicie eliminuje użycie taśmy lub korby stosowanych do ręcznego sterowania roletami. O wyborze zasilania elektrycznego warto pomyśleć na etapie budowy lub remontu domu, ponieważ z montażem silnika związane jest doprowadzenie zasilania. Poznajmy możliwości automatyzacji rolet. Przekonajmy się, jakie mają zalety i wady oraz co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić funkcjonowanie naszego domu?

Działanie silnika elektrycznego

Silnik elektryczny odpowiedzialny za sterowanie roletą umieszczony jest w wale nawojowym, na którym nawijana jest kurtyna rolety. Wał rolety jest schowany w skrzynce rewizyjnej, co chroni konstrukcję rolety przed warunkami atmosferycznymi. W przypadku sterowania ręcznego za pomocą taśmy lub korby wnętrze wału pozostaje puste. Wybierając napęd elektryczny, mamy do wyboru dwa podstawowe typy silników: kablowe i radiowe.

Wiele osób obawia się, że silniki elektryczne wbudowane w rolety będą głośne. Nic bardziej mylnego, praca osłony okiennej przy zamontowanym napędzie jest niezwykle cicha, a parametry pracy można dostosować do naszych potrzeb. Dodatkowo nie musimy martwić się o wiszącą korbę lub taśmę, które często nie pasują do nowoczesnych wnętrz.

Silniki kablowe

Najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do obsługi rolet zewnętrznych jest silnik kablowy. Sterowanie odbywa się za pomocą przełącznika kluczykowego zainstalowanego na ścianie w pobliżu bramy rolowanej, która może ręcznie sterować pozycjami góra-dół. Zwykle pilot steruje jedną roletą, więc jeśli montujesz kilka rolet, na każdej z rolet trzeba zamontować włącznik.

Silniki radiowe

Silnik radiowy umożliwia sterowanie za pomocą pilota w dowolnym miejscu w domu. Silniki radiowe doskonale nadają się do złożonych systemów sterowania. W zależności od modelu i typu odbiornika jednym pilotem możemy sterować lub grupować kilka urządzeń. Silnik należy podłączać wyłącznie poprzez podłączenie kabla od silnika do źródła zasilania. Do każdej rolety wystarczy zasilanie z puszki elektrycznej lub bezpośrednio z gniazdka. W przypadku silników przewodowych wyłącznik klawiszowy, który umieszczony jest na ścianie, również musi być zasilany prądem, co zwykle wiąże się z ingerencją w ścianę budynku.

Napędy przeciążeniowe

W nowoczesnym napędzie możemy zastosować czujnik przeciążenia, który zatrzymuje się i cofa po wykryciu przeszkody bez uszkodzenia rolety lub przeszkody. Jest to również bardzo wygodne dla dzieci przebywających w domu – rolety z przeciążonymi silnikami zatrzymują się natychmiast. W przypadku awarii zasilania żaluzje zatrzymują się i blokują w tej samej pozycji, w której nastąpiła awaria zasilania.

Inteligentny dom - rolety

Centralne sterowanie domem. Nowoczesne technologie komunikacji radiowej umożliwiają możliwość sterowania roletami oraz innymi urządzeniami zsynchronizowanymi z systemem przy pomocy prostej aplikacji. Z poziomu użytkownika w każdym momencie możemy sprawdzić, czy rolety są opuszczone oraz w jakiej pozycji aktualnie się znajdują. Dodatkowo aplikacje wysyłają komunikat o awarii urządzenia lub napotkanej przeszkodzie, która uniemożliwia poprawne działanie urządzenia i pozwoli na szybką reakcję użytkownika.

Siłowniki stosowane w domach inteligentnych to zaawansowane technologicznie rozwiązanie wyposażone w moduł komunikacji dwukierunkowej zapewniający wymianę informacji pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Ponadto mogą w pełni sterować wykonywaniem zadań siłownika i nie wymagają kontaktu wzrokowego z obsługującą roletę.

System inteligentnego domu umożliwia tworzenie scen i przypisywanie do nich urządzeń. Pozwala zdefiniować ich status i wybrać, kiedy ma się rozpocząć dana scena. System można zintegrować z aplikacją Google Home i wykorzystać Asystenta Google do sterowania urządzeniem. Do sterowania głosowego możemy również wykorzystać aplikację Amazon Alexa dostępną na iOS i Androida.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło