Czy rolety zewnętrzne są energooszczędne?

person Autor: Dominika Rolety list W: Rolety zewnętrzne Z:

Polacy z roku na rok coraz częściej decydują się na budowę domów energooszczędnych. Dom energooszczędny jest odpowiednio zaizolowany i zabezpieczony przed utratą ciepła. Głównym celem nowoczesnego budownictwa energooszczędnego jest redukcja strat energii w jak największym stopniu. Podczas planowania domu energooszczędnego duże znaczenie ma niemal każdy etap projektu, zaczynając od wyboru działki, wyboru projektu budowlanego, aż po wykończenie przy wykorzystaniu materiałów o odpowiednich parametrach.

Normy budowlane

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dniem 01.01.2021 r. zmieniły się wymagania dotyczące wymaganego współczynnika przenikania ciepła U dla okien, balkonów, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Wzmocnienie przepisów ustawy Prawa budowlanego ma na celu poprawę efektywności energetycznej nowych budynków. Przepisy budowlane są wynikiem polityki środowiskowej UE, której celem jest zmniejszenie zużycia energii, redukcja dwutlenku węgla i zwiększenie produkcji energii odnawialnej.

Rolety zewnętrzne w domach energooszczędnych

Przez okna budynki mogą zimą tracić ponad 20% ciepła. Natomiast latem okna przepuszczają 60% energii, powodując przegrzanie. Aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w domu lub mieszkaniu, musimy zużywać więcej energii, więc ponosimy wyższe koszty. W celu poprawy bilansu energetycznego budynku warto wyposażyć go w system rolet zewnętrznych. Kiedyś uważane za luksusowy dodatek ozdobny na elewacji domu, pozbawiony funkcji, skutecznie chronią wnętrze naszego domu przed nadmiernym nagrzewaniem oraz stratami energii.

Wybierając rolety, które poprawiają komfort cieplny i obniżają koszty ogrzewania, musimy postawić na wysokiej jakości i sprawdzonych producentów. Nowoczesne rolety o wysokich parametrach termoizolacyjnych składają się z pancerza wykonanego z lameli aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową, które posiadają doskonałe parametry termoizolacyjne. Przy wyborze rolety zewnętrznej dodatkowym izolatorem jest kurtyna powietrzna, która powstaje pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety. Zimą roleta zewnętrza blokuje przepływ ciepłego powietrza z wnętrza na zewnątrz budynku. Latem rolety mogą ograniczać przenikanie promieni słonecznych i chronić mieszkanie lub dom przed przegrzaniem.

Rolety podtynkowe

Rekomendowanym przez nas rozwiązaniem są rolety podtynkowe, które można bezpiecznie stosować w budynkach o niskim zużyciu energii. System rolet podtynkowych doskonale sprawdza się w nowoczesnych i tradycyjnych domach. Skrzynka roletowa to podstawa do wykończenia dowolnym materiałem dekoracyjnym. Ponieważ skrzynka jest niewidoczna, skrzynka rolety może być wbudowana w elewację i stanowi jej część. Dzięki wbudowanej konstrukcji minimalizuje powstawanie mostków termicznych.

Rolety solarne, dodatkowa oszczędność energii

Rolety zewnętrzne z panelami fotowoltaicznymi to doskonałe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych domach energooszczędnych. Solarny system roletowy nie wymaga dodatkowego źródła zasilania i działa niezależnie nawet w pochmurne dni. Wewnątrz kasety, w rolecie, znajduje się akumulator o długiej żywotności, zasilany przez panel fotowoltaiczny. Roletami solarnymi można sterować za pomocą pilota radiowego oraz zamontować czujniki natężenia światła słonecznego, oraz temperatury, które automatyzują proces sterowania roletami. Jeśli temperatura jest wysoka, a słońce zbyt mocne, rolety same się zamykają, chroniąc pomieszczenie przed przegrzaniem. Gdy temperatura spada, roleta ponownie się otwiera. Rozwiązanie to jest również kompatybilne z systemami inteligentnego domu, które umożliwiają sterowanie nimi z tabletu lub telefonu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło