Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne podtynkowe?
Z roku na rok rolety zewnętrzne stają się coraz ważniejszym elementem w domach jednorodzinnych i mieszkaniach prywatnych. Są zarówno praktyczne, jak i doskonały dodatek do elewacji. Wybrane rolety latem chronią przed wysokimi temperaturami, a zimą zapobiegają ucieczce ciepła na zewnątrz. Ponadto rolety zapewniają prywatność i pomagają wytłumić hałas z zewnątrz. Jednym z typów rolet stosowanych w domach jednorodzinnych są rolety podtynkowe. Jakie są ich właściwości? Kiedy musimy podjąć decyzję o ich montażu?
Rolety zewnętrzne podtynkowe
Decyzję o zakupie rolet podtynkowych najlepiej podjąć na etapie planowania domu. Rolety zewnętrzne podtynkowe szczególnie polecamy do domów w budowie lub przy okazji remontu. Rolety chowane to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne. Zapewniają dobrą izolację termiczną i doskonale dopasowują się do elewacji.
Rolety podtynkowe, a oszczędność energii
Rolety podtynkowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zachować równowagę energetyczną budynku na odpowiednim poziomie. Domy pasywne i energooszczędne bardzo często posiadają duże przeszklenia od strony słonecznej. W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup rolet zewnętrznych, które ochronią Twój dom przed nadmiernym nasłonecznieniem i dadzą poczucie bezpieczeństwa i prywatności.
Sterowanie roletami - automatyczne czy ręczne?
Kupując rolety podtynkowe warto pomyśleć o sposobie sterowania roletami. Do wyboru mamy napędy ręczne i elektryczne. Podstawowym wyposażeniem każdej rolety jest ręczny mechanizm opuszczania i podnoszenia rolety.
-
Sterowanie ręczne odbywa się za pomocą rozwijanego paska, linki, korby lub przekładni planetarnej.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje sterowania elektrycznego: przewodowe lub radiowe.
-
Sterowanie przewodowe odbywa się za pomocą klucza lub przełączników z wbudowanym zegarem, które są montowane na ścianie. Rozwiązanie to wymaga wykonania instalacji elektrycznej łączącej silnik rolety z centralą. W większości przypadków jedno urządzenie obsługuje roletę.
-
Sterowanie radiowe odbywa się za pomocą pilotów w kontakcie z silnikiem rolety za pomocą sygnału radiowego. Możemy wyróżnić przenośne piloty oraz urządzenia sterujące montowane na ścianie. Nadajniki radiowe mogą być jedno- lub wielokanałowe, ilość kanałów oznacza ilość rolet, ile można sterować pilotem.
Dodatkowo rolety można wyposażyć w dodatkowe czujniki nasłonecznienia i temperatury, które pomogą stworzyć optymalny mikroklimat w pomieszczeniach oraz obniżyć koszty ogrzewania i klimatyzacji.