Jak czyścić i konserwować rolety?
.jpg)
Coraz większą popularnością wśród Polaków cieszą się rolety zewnętrzne. Na ten rodzaj zabezpieczenia okien decydują się nie tylko właściciele domów, ale także mieszkań w blokach i kamienicach, szczególnie w przypadku pomieszczeń na parterze. Choć rolety zewnętrzne kojarzą nam się głównie z ochroną antywłamaniową, mają one wiele innych zalet. Zapewniają doskonałą izolację termiczną, poprawiają bilans energetyczny budynku, pomagają zadbać o naszą prywatność, a także ograniczają hałas wewnątrz budynku. Dobre rolety zewnętrzne posłużą nam przez lata. Dlatego warto zainwestować w produkty wysokiej jakości, estetyczne i funkcjonalne. Aby rolety działały prawidłowo i nie uległy uszkodzeniu, należy je odpowiednio pielęgnować i regularnie serwisować.
Kiedy czyścić rolety zewnętrzne?
Czystość rolet jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla prawidłowego funkcjonowania i trwałości produktu. Nie jest wskazane czyszczenie rolet na mrozie, ale także wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 stopni. Unikaj również czyszczenia rolet w bardzo gorące letnie dni. Optymalny zakres temperatur do pielęgnacji rolet zewnętrznych na mokro wynosi od 10 do 25 stopni. Najlepiej czyścić rolety przynajmniej dwa razy w roku. Możemy to zrobić podczas wiosennych porządków i wczesną jesienią.
Czym czyścić rolety zewnętrzne?
Do czyszczenia rolet najlepiej używać wody z łagodnym detergentem, takim jak płyn lub mydło w płynie. Unikaj stosowania silnych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić lakier na powierzchni rolety i spowodować jej korozję. Unikaj przede wszystkim stosowania środków czyszczących zawierających następujące składniki aktywne: aromatyzowane węglowodory benzynowe oraz benzyna, węglowodory chlorowane, alkohole, estry, ketony, kwasy, rozpuszczalniki organiczne. Ponadto pamiętaj, aby do czyszczenia powierzchni rolety użyć miękkiej i delikatnej gąbki lub ręcznika. W żadnym wypadku nie należy używać grubych szczotek, drucianych czyścików lub innych ostrych środków czyszczących, które mogą zarysować lub w inny sposób uszkodzić powierzchnię rolety.
Konserwacja rolet zimą
Decydują się na konserwacje rolet zimą, absolutnie nie myj ich na mokro. Wystarczy usunąć lód i śnieg z mechanizmu rolety i jej powierzchni. Najlepiej zrobić to miękką szczotką. Pamiętaj, aby nigdy nie pozbywać się lodu na siłę. Jeśli jest mocno przytwierdzony do powierzchni kurtyny, poczeka, aż się rozpuści. Przyspieszymy ten proces, jeśli otworzymy okna. Dzięki przepływowi powietrza między stadionem a wnętrzem mieszkania lód będzie się powoli topił i łatwiej będzie go usunąć.
Regularna konserwacja
Oprócz regularnego czyszczenia rolety i zimowej konserwacji należy ją również konserwować. Przegląd i konserwację rolet należy przeprowadzać co 6 miesięcy. Oczywiście sami możemy to zrobić samodzielnie, a do fachowców zadzwonić tylko w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek naruszeń lub uszkodzeń, jednak najlepiej od razu skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Często producent zastrzega, że jeśli rolety nie zostaną profesjonalnie sprawdzane przez wykwalifikowanych serwisantów, mogą utracić gwarancję.
Prawidłowo czyszczona i konserwowana roleta zewnętrzna posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat. Ze względów bezpieczeństwa oraz czysto praktycznych kwestii warto zdecydować się na ich instalację. Rolety zewnętrzne w upalne lato pomogą poprawić izolację domów lub mieszkań. Pamiętajmy, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, zwłaszcza na terenie słabo zaludnionym, musimy zamontować roletę zewnętrzną. W wielu przypadkach sama ich obecność odstraszy potencjalnych złodziei. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie wysoką ochronę przed włamywaczami, warto przemyśleć zakup rolet antywłamaniowych o klasie odporności RC3.
W kategorii
- Wytrzymałość rolet natynkowych z certyfikatami od RC1 do RC6 zgodnie z normą PN-EN 1627
- Rolety zewnętrzne elektryczne – komfort i bezpieczeństwo
- Żaluzje zewnętrzne a rolety zewnętrzne. Czy to to samo?
- Rodzaje skrzynek rolet zewnętrznych natynkowych – dopasuj je do swojego domu
- Jak wybrać odpowiednie rolety na okno? Czym się kierować