Jak stworzyć mini ogród na balkonie?
Każda pora roku, to doskonały czas na planowanie przydomowego ogródka. Jednak gdy pragniemy uprawiać warzywa lub kwiaty poza domem, a nie dysponujemy dużą przestrzenią, to można to robić na balkonie, na werandzie, czy na terenie znajdującym się bardzo blisko domu.
Mini ogródek
Balkon lub weranda są dobrym miejscem na mini ogródek. I wcale nie muszą rosnąć na balkonie, czy na werandzie wyłącznie kwiaty. Mogą tam rosnąć również niektóre warzywa od wiosny do późnej jesieni. Trzeba tylko na początku zbudować niewielkie zadaszenie i nieco zacienić balkon od strony południowej. Zapobiegnie to nadmiernemu nasłonecznieniu podczas lata i ochroni rośliny przed wiatrem i ulewnym deszczem, który może je wypłukać z donic.
Ważne jest te w przypadku upraw balkonowych lub werandowych, aby w sposób naturalny poprzez nawozy ekologiczne walczyć z ewentualnymi szkodnikami, jak na przykład z przędziorkiem.
Nawożenie roślin
Przy nawożeniu warto znać nawozy, które są najbardziej przyjazne dla roślin i dla organizmu człowieka. Najbardziej bezpieczne są nawozy organiczne, jak na przykład humusowe, które zawierają kwasy humusowe wpływające na zwiększenie ilości próchnicy w ziemi. Nawóz taki jest produktem naturalnym i dlatego nie stanowi zagrożenia. Działa w taki sposób, że ogólnie poprawia strukturę gleby, stymuluje rozwój systemu korzeniowego, zwiększa pojemność wodny w gleby, poprawia wzrost roślin i zwiększa plony. Nie wszystkie rośliny warzywne są jednakowo wymagające. Jedne są mniej wymagające, a inne bardziej wymagające, gdyż szybciej zużywają składniki odżywcze i dlatego te bardziej wymagające, jak na przykład pomidory lub ogórki trzeba zasilać co 2 - 3 tygodnie płynnym nawozem. Zrównoważony płynny nawóz jest praktyczny i uniwersalny, gdyż pasuje do wielu roślin.
Jak działają nawozy?
Nawozy, które są bogate w azot, wpływają na wzrost liści i dlatego wykorzystuje się je w uprawie sałaty, buraków liściastych, czy szpinaku.Natomiast nawozy posiadające potas stymulują formowanie się kwiatów i owoców. Można je wykorzystywać w uprawie na przykład cukinii i pomidorów. Z kolei nawozy, o dużej zawartości fosforu przyspieszają wzrost korzeni i dlatego należy stosować je do roślin korzeniowych, jak na przykład do marchwi, pietruszki, czy buraków.
Pozostałe rośliny, które warto posadzić na balkonie lub na werandzie
Rośliny ogrodowe trzeba nawozić, bo żyzność gleby ma wpływ na wzrost roślin i na jakość plonu. Oprócz żyznej gleby bardzo ważne jest ciągłe jej nawadnianie. W trosce o dobro warzyw konieczne jest zrobienie na dnie doniczki otworów, które zapewnią swobodny odpływ wody.
Na werandzie, czy na balkonie można uprawiać kwiaty, warzywa, zioła, a także niektóre owoce jak na przykład jagody, truskawki, poziomki, maliny, a nawet porzeczki. Przy czym korzystając z większych pojemników niż na warzywa, czy na kwiaty. Rośliny te wymagają kwaśnego i wilgotnego podłoża oraz stałego dopływu światła, a więc dobrze, gdy rosną od strony południowej. Natomiast w miejscach nieco zacienionych będzie dobrze rosła sałata, cebula, czosnek, pietruszka naciowa, jarmuż, a także niektóre zioła i jagody.
Dekoracje i meble tarasowe
Po ciężkiej pracy w przydomowym ogródku zdecydowanie zasługujemy na odpoczynek. Wypoczynkowe meble tarasowe to przede wszystkim wygodne fotele lub krzesła. Jeśli planujemy stworzyć miejsce idealne na popołudniową kawę warto wybrać zestaw składający się z okrągłego stolika i krzeseł. Popularne w ostatnim czasie są dekoracyjne meble wykonane z wikliny, technorattanu lub metaloplastyki.
Nowoczesna weranda
Aranżując werandę w nowoczesnym stylu warto wykonać obudowę wykonaną ze szkła, która da nam szansę większego dopływu światła i kontaktu z naturą. Podłogę werandy możemy wykończyć dobrze zaimpregnowany, wysokiej jakości deskami drewnianymi lub płytkami ceramicznymi imitującymi drewno.