Porównanie okien PCV i drewnianych

person Autor: Piotr Rolety list W: Okna PCV Z:

Co mają wspólnego drewno i PCV jako materiały do ​​domów jednorodzinnych? Oba typy okien posiadają bardzo dobre właściwości termiczne i akustyczne. Zgodnie ze współczesnymi trendami architektonicznymi, pierwszy parametr jest dla nas szczególnie ważny ze względu na jego energooszczędność. Klasyczne okna drewniane mają jednak pewne wady. Po pierwsze nie są odporne na warunki klimatyczne, zwłaszcza na wilgoć. Pod jego wpływem z czasem drewno może się odkształcić, a okna mogą stracić swoje właściwości izolacyjne. Okna wykonane z PVC doskonale radzą sobie z wilgocią, dzięki czemu z pewnością będą inwestycją na długie lata.

Okna PCV - zalety

Okna PCV wykonane są z polichlorku winylu, syntetycznego polimeru z grupy polimerów winylowych. Otrzymuje się go podczas polimeryzacji chlorku winylu. Materiał ten jest tworzywem sztucznym o bardzo dobrych właściwościach termoplastycznych. Jednocześnie PVC ma wysoką wytrzymałość mechaniczną, a także jest odporny na warunki atmosferyczne oraz działanie wielu rozpuszczalników i innych chemikaliów. Okna z niej wykonane są bardzo szczelne i nie wymagają częstej konserwacji.
Stolarka PCV jest energooszczędna. Dzięki zastosowaniu specjalnego szkła laminowanego oraz profili wielokomorowych okna posiadają wysokie parametry termoizolacyjne. Niski współczynnik przenikania ciepła w połączeniu z odpowiednim montażem może znacznie zmniejszyć straty ciepła. Ułatwia to utrzymanie stałej, komfortowej temperatury w domu. Ponadto możesz znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania dzięki mniejszemu zużyciu paliwa.

Okna PCV - wady

Niestety okna PCV mają czasem miejscowe wady produkcyjne – przebarwienia i niewielkie odkształcenia profili, których nie możemy już naprawiać. W przypadku okien PCV w większości przypadków okleiny nie można zmienić i pozostaje tylko wymienić okna na nowe.

Nowoczesne okna PCV są bardzo szczelne. Może to być zarówno wadą, jak i zaletą. Wszystko zależy od jakości i wydajności wentylacji pomieszczeń. Przy słabej wentylacji para wodna skrapla się na oknach PCV. W przypadku okien drewnianych problem ten występuje znacznie rzadziej – drewno zawsze ma większe mikropory powietrza niż w oknach z PCV szczelnych.

Jednak tak szczelne uszczelnienie nie stanowi problemu przy sprawnej wentylacji lub jeśli w domu zainstalowaliśmy mechaniczne nawiewno-wywiewne powietrze. W tej sytuacji szczelność okien PCV jest dużym atutem, ponieważ pozwala efektywnie wykorzystać możliwości rekuperatora powietrza.

Montaż okna

Okna drewniane -zalety

Nowoczesne okna drewniane charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną, o której decyduje współczynnik przenikania ciepła (Ug - sama szyba, Uw - całe okno). Im niższa wartość tego parametru, tym mniej ciepła „ucieka” z naszego domu, a my nie marzniemy siedząc przy oknie i oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie. Grubość ramy okiennej ma istotny wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła.

Drewno to materiał łatwy w obróbce, dzięki czemu wykonanie okien łukowych lub okrągłych nie stanowi problemu. Jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość okien, głównym ograniczeniem dla okien nieotwieranych jest wielkość pakietu szybowego. Jednak maksymalny rozmiar prostokątnych okien uchylno-przesuwnych jest ograniczony nośnością akcesoriów. Na przykład na zamówienie dostępne są drzwi tarasowe o szerokości prawie 20 m i wysokości 3,3 m. Takie okna to cała ściana ze szkła, która zdobi wnętrze i zewnętrze.

Okna drewniane - wady

Warto również zastanowić się nad aspektem ekologicznym, bo to właśnie podkreśla obecnie wielu producentów. Okna drewniane są bardziej przyjazne dla środowiska niż okna wykonane z innych materiałów. Należy jednak pamiętać, że bycie przyjaznym dla środowiska wiąże się z wylesianiem na materiały, a same okna oprócz drewnianej ramy zawierają wiele chemii.

Kolejną wadą, którą powinni wziąć pod uwagę nabywcy okien nowo oddanych mieszkań, jest podatność drewna na wilgoć. Nie zapominajmy, że nowe budynki zawierają dużo wilgoci, więc drewniane okna mogą nieznacznie zmieniać rozmiar. Aby uniknąć problemów z tym związanych, ważne jest właściwe przechowywanie okna przed montażem.

Ceny okien drewniany i plastikowych

Różnica między oknami drewnianymi a oknami PCV widoczna jest również w cenie. Te ostatnie są zazwyczaj znacznie tańsze. Z drugiej strony budując dom musimy pamiętać, że spędzimy w nim wiele lat i warto dołożyć wszelkich starań, aby był komfortowy. Inwestowanie w okna drewniane niekoniecznie oznacza niepotrzebny luksus. Jak odporne i trwałe są okna? Mając to na uwadze, powstały okna drewnopodobne. Wykonane są z PCV, ale pokryte specjalną okleiną, dzięki czemu wizualnie doskonale imitują drewno.

Okna drewniane czy PCV - co wybrać?

W obliczu opcji okien domowych zdecydowanie rozważamy okna plastikowe – prawie dwa razy tańsze niż okna drewniane, dostępne w różnych rozmiarach, lekkie i łatwe w utrzymaniu. Nic dziwnego, że mają tak wielu zwolenników. Oferują jednak znacznie mniejsze możliwości aranżacyjne. Niestety okna PCV przebarwiają się, a uszkodzone okna PCV nie nadają się do naprawy. Co więcej, nie są tak trwałe jak okna drewniane. Więc który jest lepszy wybór - okna drewniane czy plastikowe? Wszystko zależy od naszego budżetu, ale także od wymarzonego projektu domu – okazuje się, że okna PCV mogą być lepiej dopasowane do koncepcji planu, a jednocześnie znacznie tańsze. Jednak z samych wielu zalet okna drewniane wydają się być lepszym wyborem. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło