Rolety natynkowe a sposób regulacji - jaki będzie najlepszy?

person Autor: Dopasujrolety list W: Rolety zewnętrzne Z:

Rolety zewnętrzne są rozwiązaniem, które coraz częściej można spotkać nie tylko w lokalach użytkowych, ale również mieszkalnych. Chcąc wybrać odpowiednie rolety natynkowe, kupujący musi wziąć pod uwagę szereg cech, wśród których jedną z ważniejszych jest kwestia regulacji. Co warto wybrać: rolety natynkowe ręczne? A może rolety zewnętrzne elektryczne? Jakie są między nimi różnice oraz co charakteryzuje te dwie technologie?

Dlaczego rolety zewnętrzne stają się coraz bardziej popularne?

Zainteresowanie montażem rolet zewnętrznych rośnie właściwie z roku na rok. Powodów ku temu jest wiele - dzięki spopularyzowaniu się technologii, rolety natynkowe są bardziej przystępne cenowo niż jeszcze kilkanaście lat temu. Polacy też coraz większą uwagę przywiązują do bezpieczeństwa swojego mienia, ochrony prywatności, a także podnoszenia efektywności ogrzewania pomieszczeń. Rolety zewnętrzne natynkowe mają to do siebie, że są niezwykle pomocne w tych trzech kwestiach - znakomicie zabezpieczają lokal przed włamaniem, a nawet zniechęcają potencjalnego złodzieja do podejmowania próby wtargnięcia do tak chronionego obiektu. Ale to nie wszystko. Rolety w odróżnieniu od tradycyjnych, wewnętrznych żaluzji, blokują całkowicie możliwość podejrzenia, co dzieje się w środku lokalu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku osób, które posiadają mieszkanie w przyziemiu budynku lub mieszkają w domu zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy.

Dobre rolety natynkowe zewnętrzne pozwalają stworzyć we wnętrzu pomieszczenia własny azyl - izolują nie tylko od nadmiernego hałasu i ciekawskich spojrzeń, ale również ułatwiają utrzymanie w lokalu właściwej temperatury. Rolety zatrzymują promienie słoneczne w upalne dni i chronią przed mrozem zimą. Osoby, które chcą poprawić efektywność klimatyzacji lub ogrzewania, chętnie decydują się na zakup rolet zewnętrznych, gdyż to pomaga im osiągnąć założone cele. A ponieważ koszty energii elektrycznej systematycznie rosną, dobre rolety natynkowe mogą pomóc w obniżeniu rachunków. Powstaje jednak pytanie, jakie rolety lepiej wybrać: czy bardziej niezawodne będą rolety natynkowe ręczne? A może warto postawić na rolety zewnętrzne elektryczne? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie:

Jak działają rolety zewnętrzne ręczne i jakie są ich zalety?

Roleta zewnętrzna sterowana ręcznie to tego rodzaju rozwiązanie, które jest wyposażone w manualny mechanizm regulacji. Może mieć on postać zwijacza w formie paska lub taśmy. Jest to technologia stosowana w lżejszych modelach rolet, z kolei w przypadku montażu rolety zewnętrznej do drzwi wejściowych czy balkonowych stosuje się zwykle mechanizm korbowy. Zaletą systemu ręcznego do żaluzji zewnętrznych z całą pewnością jest prostota i bezawaryjność. W przypadku, gdy już dojdzie do awarii, usunięcie usterki zwykle nie jest kosztowne, a dostęp do elementów napędu jest bezproblemowy i nie wymaga ingerencji w strukturę ściany.

Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że rolety zewnętrzne ręczne są tańsze niż te z napędem elektrycznym - różnica w cenie może wynosić nawet 100-200%. Montaż rolety natynkowej z napędem ręcznym jest prosty - sam mechanizm jest ukryty w specjalnej kasecie, która wygląda estetycznie, ale odstaje nieco od ściany, co z kolei nie każdemu będzie odpowiadać. Jeżeli we wnętrzu postawiono na absolutny minimalizm i brak wystających elementów wyposażenia, być może lepszym rozwiązaniem okażą się rolety zewnętrzne elektryczne.

Wiele osób zastanawia się, czy roleta natynkowa ręczna jest łatwa w otwieraniu i zamykaniu. Współcześnie produkowane modele rolet są łatwe w obsłudze i ich regulacja nie nastręcza trudności. Należy jednak wziąć pod uwagę, że większe i cięższe rolety używane np. do ochrony drzwi tarasowych czy wejściowych mogą wymagać nieco siły do ich prawidłowej obsługi. Z tego względu nie będą odpowiednim wyborem np. dla osób starszych, w słabszej kondycji fizycznej.

Rolety natynkowe elektryczne - czy są lepsze niż rolety ręczne?

Pod względem wygody obsługi zdecydowanie najlepszą opcją są rolety natynkowe elektryczne. Umożliwiają one płynną i bezproblemową regulację rolet przy pomocy specjalnego panelu wbudowanego w ścianę lub za pośrednictwem bezprzewodowego pilota (sterowanego dzięki falom radiowym). W przypadku złożonych systemów lepszym rozwiązaniem będzie pilot, który umożliwi dowolne zarządzanie systemem, bez każdorazowego manipulowania przełącznikami w ścianie. Z uwagi na to, że rolety elektryczne są wyposażone w silnik, ich montaż związany jest z większą ingerencją w budynek - roleta musi mieć bowiem dostęp do prądu. Decydując się na roletę sterowaną pilotem bezprzewodowym, użytkownik będzie miał dużo mniej trudności z dostosowaniem instalacji pod potrzeby systemu. Wówczas wystarczy bowiem doprowadzić prąd do samej rolety, nie ma już potrzeby prowadzenia go do przełącznika w ścianie, bo mechanizm będzie sterowany radiowo przy pomocy pilota ręcznego.

Rolety natynkowe elektryczne mogą mieć szereg udogodnień, które świetnie sprawdzą się w inteligentnym domu. Przede wszystkim godną uwagi funkcją jest sterowanie czasowe, dzięki któremu rolety mogą opuszczać się samoczynnie o wybranych przez użytkownika porach. Będzie to wielką zaletą dla osób, które chcą zarządzać systemem na odległość i uzyskiwać optymalne nasłonecznienie oraz temperaturę pomieszczeń po przyjściu do domu.

Rolety zewnętrzne natynkowe a bezpieczeństwo

Osoby, którym zależy na maksymalnym bezpieczeństwie swojego domu, a także na wygodzie użytkowania rolet, powinny wybrać system ze sterowaniem elektrycznym. Choć zarówno rolety zewnętrzne ręczne, jak i rolety elektryczne są wykonane z niezwykle trwałych i solidnych materiałów, które doskonale izolują wnętrze obiektu i chronią mienie właścicieli, to właśnie elektryczny napęd daje dużo większe możliwości. Funkcja programowania czasowego pozwala bowiem stworzyć dla postronnego obserwatora wrażenie, że w domu cały czas ktoś jest - nawet wówczas, gdy cała rodzina przebywa aktualnie na wakacjach. Dzięki sterowaniu na odległość rolety mogą się wielokrotnie podnosić i opuszczać w ciągu dnia, w zależności od zastosowanych ustawień, ale również tego, co wykryją czujniki - rolety mogą zostać zaprogramowane tak, by napęd zamykał je, gdy zaczyna padać deszcz lub gdy temperatura osiąga określoną wartość.

Warto dodać, że nowoczesne rolety zewnętrzne z napędem elektrycznym mogą być wyposażone w mechanizm przeciążeniowy, który zatrzyma roletę, jeżeli napotka ona przeszkodę. Zapobiegnie to uszkodzeniu rolety, zapewni też zwiększone bezpieczeństwo domownikom. Taka funkcja staje się niezwykle przydatna, gdy w domu mieszkają dzieci, a także wtedy, gdy właściciele nieruchomości mają zwierzęta.

Dobra roleta może znacznie podnieść komfort przebywania w domu, zwłaszcza gdy jest on położony w nieco odludnej okolicy lub w tego rodzaju sąsiedztwie, które cechuje się znaczną przestępczością. Tak naprawdę jednak właściciel nieruchomości nigdy nie wie, kiedy jego lokal może paść ofiarą włamania. Znane powiedzenie mówi, że to okazja czyni złodzieja - i jest w tym, niestety, sporo prawdy. Dlatego lepiej zapobiegać powstawaniu takich okazji, właśnie za pomocą odpowiedniego systemu rolet zewnętrznych, który będzie strzegł bezpieczeństwa budynku i przebywających w nim osób.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło