Co warto wiedzieć przed zakupem markizy?

person Autor: Dominika Rolety list W: Markizy Z:

Markiza to lekkie zadaszenie, wykonane z wysokiej jakości impregnowanej tkaniny, chroniącej przed nagłymi opadami deszczu, a także pozwalającej na zagospodarowanie zacienionej przestrzeni na balkonie lub tarasie w ciepłe, letnie dni. Markizy balkonowe i tarasowe są zaprojektowane tak, aby wytrzymać silne promienie słoneczne w czasie upałów, a nawet zapewnić ochronę w czasie lekkiego deszczu. Przed zakupem markizy warto zastanowić się, jaki rodzaj, tkanina lub sposób rozkładania sprawdzi się u nas najlepiej. Właściwe rozeznanie przed dokonaniem zakupu może pomóc w uniknięciu błędów, które mogą wystąpić podczas użytkowania markiz. Poznajmy rodzaje markiz oraz ich charakterystyczne cechy.

Markiza tarasowa

Markizy tarasowe doskonale sprawdzają się w domkach jednorodzinnych, ogródkach letnich, restauracjach i kawiarniach. Wykonane są z wysokiej jakości tkaniny pokrytej teflonem, która jest odporna na promieniowanie UV, kurz i pleśń. Doskonale sprawdzają się nie tylko jako ochrona, ale także ozdoba. Markiza tarasowa montowana jest bezpośrednio na budynku. Można ją montować na ścianach, sufitach i krokwiach.

Markiza balkonowa

Markizy balkonowe to idealne rozwiązanie do ochrony małych balkonów, wnęk czy tarasów. Ze względu na swoje wysokie walory estetyczne, oprócz ochrony przed słońcem, stanowi również ciekawy element dekoracyjny dopełniający wygląd ściany zewnętrznej. Ze względu na swoją konstrukcję markizy balkonowe mogą być montowane na gruncie tam, gdzie tradycyjne markizy tarasowe nie są zalecane.

Typy markiz -  budowa

Markiza w kasecie jest to najpopularniejszy rodzaj markizy. Wyposażony jest w specjalną kasetę, w której schowana jest materiał wraz z rurą nawojową i ramieniem. Dzięki temu cała konstrukcja markizy jest doskonale chroniona przed uszkodzeniami, zabrudzeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nawet największa ulewa czy opady śniegu nie zagrożą zwiniętej markizie. Jest to niestety najdroższe rozwiązanie, ale gwarantuje odpowiednią ochronę markizy i doskonały wygląd na długie lata. Wybierając markizę w kasecie, nie musimy jej zdejmować przed zimą.

Markizy w półkasecie, to rozwiązanie wyposażone w specjalny daszek, który może zapewnić częściową ochronę produktu. Doskonale sprawdza się jako zabezpieczenie markizy zlokalizowanej we wnęce lub pod balkonem. Pod pokrywą widać przód markizy i jej ramiona. Model ten jest zwykle używany jako osłona przed gradem lub burzą.

Markiza bez kasety to najtańsze rozwiązanie, lecz w żaden sposób nie chroni tkaniny ani mechanizmu markizy przed czynnikami atmosferycznymi. Wybierając ten rodzaj markizy, pamiętaj o jej demontażu po sezonie, aby uchronić produkt przed uszkodzeniem. Markizy otwarte montuje się pod zadaszeniami, balkonami, aby chronić całą konstrukcję przed warunkami atmosferycznymi w sezonie.

Jakie cechy powinna mieć odpowiednia tkanina?

Idealna tkanina markizy, aby spełniać swoje funkcje, powinna być estetyczna i wstępnie zaimpregnowana. Tylko w ten sposób stanie się antystatyczna, wodoodporna, antykorozyjna, pyłoszczelna lub odporna na pleśń.

Mechanizm sterowania

Kolejną kwestią, nad którą na pewno warto zastanowić się, jaki mechanizm składania i rozwijania będzie dla nas najlepszym wyborem. Wśród dostępnych mechanizmów możemy wybrać tradycyjną metodę ręczną, możemy regulować markizy za pomocą korby, lub wybrać nowoczesny mechanizm automatyczny, w którym poprzez przycisk znajdujący się na specjalnym pilocie możemy rozłożyć i zwinąć naszą markizę.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło