Jak urządzić małe mieszkanie?

Projektując niewielkie mieszkanie, duże znaczenie ma funkcjonalność i ergonomia. Bardzo często jedno pomieszczenie musi spełniać kilka funkcji. W kawalerkach pokój dzienny pełni funkcję salonu, sypialni, gabinetu, a czasem również kuchni. Popularne mieszkania dwupokojowe, aby powiększyć przestrzeń salonu, charakteryzują się otwartą kuchnią. Jak prawidłowo urządzić małe wnętrze, jakie kolory i meble wybrać oraz jakie triki optyczne pomogą powiększyć niewielką przestrzeń?
Mała sypialnia
Urządzanie małej i funkcjonalnej sypialni nie należy do najłatwiejszych, jednak przy zastosowaniu kilku zasad ergonomii możemy stworzyć wygodne i stylowe wnętrze. Niewątpliwie najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Aby komfortowo wypocząć dwuosobowe łóżko, powinno mieć szerokość minimum 160 centymetrów, jeśli nasza sypialnia jest mikroskopijna, możemy zdecydować się na meble o szerokości 140 centymetrów, jednak jest to absolutne minimum. Podczas urządzania sypialni jednoosobowej lub pokoju dziecka warto wybrać łóżko pojedyncze o szerokości od 80 do 120 centymetrów. Podczas planowania aranżacji poszczególnych elementów aranżacji, pamiętajmy o zachowaniu minimum 60 centymetrów z każdej strony łóżka, w przypadku sypialni dwuosobowej oraz z minimum jednej strony, gdy aranżujemy sypialnię jednoosobową.
Mały salon
Podczas aranżacji małego salonu musimy zrezygnować z masywnych mebli, bogatych w liczne wzory i zdobienia. Doskonale sprawdzą się wszystkie meble wielofunkcyjne m.in. sofa z funkcją spania, rozkładany stół, czy pufy z pojemnikiem do przechowywania. Warto zwrócić uwagę również na materiały, z jakich wykonane są meble. Lakierowane fronty, transparente stoliki, dodadzą lekkości wnętrzu. Dodatki w małym salonie również mają duże znaczenie. Wybór obrazów z perspektywą jedno zbiegową lub krajobrazów stworzy dodatkowe poczucie głębi.
Oświetlenie
Oświetlenie. W małym mieszkaniu nie możemy zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniej ilości światła naturalnego oraz sztucznego. Dobrze rozplanowane punkty świetlne i optymalne ich rozmieszczenie pomoże optycznie powiększyć przestrzeń. Urządzając niewielkie, niskie pomieszczenie unikajmy stosowania ciężkich, zasłon w ciemnych kolorach, które przytłaczają niewielkie wnętrze. Aby zapewnić swobodny dostęp do światła słonecznego, warto w oknach zawiesić lekkie, transparentne zasłony lub wykorzystać jasne rolety materiałowe, albo rolety rzymskie.
Aby dobrze oświetlić wnętrze światłem sztucznym warto wybrać conajmniej od 5 do 7 punktów. Wśród nich może pojawić się:
-
oświetlenie ogólne w postaci lampy sufitowej lub oprawy oświetleniowej rzucające światło na całe pomieszczenie,
-
oświetlenie funkcyjne np. lampka do czytania, czy oświetlenie na blacie w kuchni,
-
oświetlenie punktowe, skierowane na konkretny obiekt, obraz, ramkę w postaci reflektorów, kinkietów,
-
oświetlenie nastrojowe np. lampki nocne, sznury świetlne, świece.