Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?
W nieodpowiednio oświetlonych wnętrzach czujemy się niekomfortowo i aby dostrzec detale musimy bardzo wytężyć wzrok oraz dużo więcej energii zużyć, aby się skoncentrować. Dlatego tak ważnym elementem aranżacji wnętrz jest dobór odpowiedniego światła. Oświetlenie jest także doskonałym narzędziem służącym do uzyskania efektów wizualnych lub wprowadzenia określonej atmosfery do wnętrza mieszkania, lub domu. Sposób, w jaki rozmieszczamy lampy oraz gdzie kierujemy światło, ma duże znaczenie w odbiorze danego pomieszczenia.
Metoda 5-7
Sprawdzona zasadą podczas projektowania oświetlenia jest stosowanie minimum od 5 do 7 punktów świetlnych w danym pomieszczeniu. Zaliczamy do nich: oświetlenie ogólne w postaci lampy sufitowej, oprawy oświetleniowej, która rzuca podstawowe światło na całe wnętrze. Kolejnym rodzajem jest oświetlenie zadaniowe zwane inaczej funkcyjnym. Może występować w postaci lampki do czytania, lampy podłogowej, czy oświetlenia na blacie kuchennym. Oświetlenie punktowe kieruje promień świetlny w konkretny punkt np. na obraz, regał z książkami, czy roślinę. We wnętrzach możemy również zastosować oświetlenie dekoracyjne w postaci łańcucha świetlnego, lampy z regulowanym światłem, a także świec.
Światło bezpośrednie i rozproszone
Planując oświetlenie w danym pomieszczeniu, należy pamiętać o zachowaniu równowagi między światłem bezpośrednim i rozproszonym. Światło bezpośrednie to rodzaj oświetlenia którego strumień skierowany jest w określonym kierunku, rzucając ostre cienie. Światło rozproszone zmiękczone jest przez klosz lub abażur. Światło bezpośrednie doskonale sprawdzi się jako oświetlenie zadaniowe, z kolei rozproszone jako dekoracyjne.
Oświetlenie salonu
Salon to miejsce, w którym spędzamy czas z najbliższymi i odpoczywamy po ciężkim dniu, dlatego oświetlenie salonu jest bardzo ważne. Aranżując pokój dzienny, warto wykorzystać oświetlenie sufitowe, ścienne oraz lampę stojącą. Planując oświetlenie w jadalni lub salonie, zawieśmy żyrandol 75 do 80 centymetrów nad stołem, oświetlenie główne powinno znaleźć się z kolei minimum 200 centymetrów nad podłogą, aby każdy mógł swobodnie pod nim przejść.
Oświetlenie sypialni
Sypialnia to miejsce, w którym odpoczywamy po ciężkim dniu, czytamy książki. Oświetlenie, które stosujemy w sypialni, powinno zapewniać przyjemną atmosferę i wyciszenie po ciężkim dniu. Doskonale do tego celu sprawdzą się łańcuchy świetlne, świece, lampy Led. Aranżując sypialnię, nie możemy zapomnieć o oświetleniu głównym i lampach do czytania książek. Decydując się na kinkiet, warto zamontować go na wysokości 75-80 centymetrów nad łóżkiem.
Światło w kuchni
Kuchnia jest niewątpliwie sercem domu. To w niej gotujemy, spożywamy posiłki, spędzamy czas z rodziną. Odpowiednie oświetlenie kuchni wpływa bezpośrednio na nasz komfort i ogranicza możliwość skaleczenia się ostrymi narzędziami. Planując oświetlenie w kuchni, powinniśmy wykorzystać minimum dwa rodzaje oświetlenia: funkcyjne i główne.
Aranżując oświetlenie we wnętrzu kuchni, nie możemy zapomnieć o dobraniu odpowiedniej wysokości, na której będziemy zawieszać lampy. W przypadku stołu kuchennego wysokość, na której zamontowana jest lampa, ma kluczowe znaczenie dla komfortu siedzących przy nim osób. Gdy lampa zawieszona jest za nisko, istnieje ryzyko urazu podczas wstawania. Lampę nad stołem w kuchni warto zawiesić na wysokości od 50 do 60 centymetrów nad blatem, ta sama zasada dotyczy wyspy kuchennej.
Oświetlenie w łazience
Odpowiednie oświetlenie w łazience ma kluczowe znaczenie. Mała, niedoświetlona łazienka będzie wydawać się przytłaczająca i nieprzyjemna. Podstawowym typem oświetlenia powinna być górna lampa sufitowa. Aby lepiej doświetlić wnętrze, zastosujmy również oświetlenie punktowe oraz dekoracyjne. W przypadku stosowania kinkietów przy lustrach warto zawiesić je na wysokości 160-170 centymetrów, czyli poziomie naszego wzroku.