Jak prawidłowo zamontować moskitierę?

person Autor: Dominika Rolety list W: Moskitiery Z:

Moskitiery sprawiają, że niestraszne będą nam wszelkie insekty. Zapewniają również skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami oraz swobodny przepływ świeżego powietrza, aby zapewnić odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach. Wysoka jakość materiału moskitiery zapewnia wysoki stopień odporności na warunki atmosferyczne. Oczywiście o ile zamontujemy poprawnie.

Do najpopularniejszych rodzajów moskitier należą: moskitiery ramkowe, moskitiery drzwiowe, moskitiery przesuwne oraz moskitiery zwijane i składane. Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom i omówmy proces montażu.

Rodzaje moskitier

Moskitiera ramkowa

Moskitiera ramkowa dopasowywane jest do indywidualnych wymiarów okien i drzwi. Siatka moskitiery ramkowej napinana jest na profilach aluminiowych lub plastikowych, a cała konstrukcja mocowana jest do okna za pomocą specjalnie zaprojektowanych zaczepów. Jeśli moskitiery montowane są na oknach dachowych lub tarasowych, proponowane są również moskitiery wyposażone w magnesy lub moskitiery mocowane na stałe.

Moskitiery przesuwne

Moskitiery przesuwne to rozwiązanie szczególnie polecane do okien balkonowych i tarasowych. Nie ograniczają widoczności i można je zamontować bez problemu również tam, gdzie znajdują się rolety zewnętrzne. W sprzedaży dostępne są modele pojedyncze i podwójne z jedną lub dwoma prowadnicami. Ich wybór zależy od konstrukcji, wielkości i przeznaczenia moskitiery przesuwnej. Zaletą tego rodzaju moskitiery jest brak poprzeczki oddzielającej okna, co pozytywnie wpływa na estetykę okien.

Moskitiery drzwiowe

Idealnym zabezpieczeniem drzwi balkonowych są moskitiery drzwiowe otwierane. Montowane są bezpośrednio do ramy lub bezpośrednio do ościeżnicy za pomocą zawiasów z samozamykaczem. Naciąg sprężyny możemy regulować samodzielnie za pomocą klucza imbusowego. Moskitiera drzwiowa wyposażona jest w specjalny, ergonomiczny uchwyt ułatwiający otwieranie.

Moskitiery plisowane

Moskitiery plisowane to wyjątkowo estetyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w nowoczesnych budynkach. Składają się z profilu aluminiowego oraz siatki, która po zwinięciu chowa się w profilu bocznym, zajmując niewiele miejsca. Ze względu na brak profilu dolnego, moskitiery plisowane doskonale sprawdzają się w mieszkaniach i domach, w których mieszkają dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Najpopularniejsze modele to niewątpliwie moskitiery poziome.

Moskitiery rolowane

Moskitiera rolowana to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Montowana jest we wnęce okiennej po zewnętrznej stronie okna lub drzwi balkonowych. Ogromną zaletą moskitiery rolowanej jest możliwość podniesienia i odsłonięcia okna w dowolnym momencie. Produkt składa się z siatki wykonanej z włókna szklanego, kasety chroniącej siatkę, prowadnic zapewniających idealne dopasowanie moskitiery do okna oraz systemu szczelnego zamykania.

Montaż moskitiery

Moskitiery możemy zamontować na kilka sposobów. Dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje: montaż inwazyjny, który wymaga wykonania nawierceń w ramie okna oraz montaż bezinwazyjny wykorzystujący dedykowane taśmy, zaczepy i mocowania. Poniżej przedstawiamy najbardziej typowy sposób montażu moskitiery ramkowej.

Pierwszym etapem prac jest docięcie boków ramy. Dopiero gdy dokładnie zmierzymy ościeżnicę, wytniemy elementy wykonane z aluminium, możemy przystąpić do montażu. Rozmiar ramki moskitiery powinien odpowiadać rozmiarowi otworu drzwiowego. Następnie elementy skręcamy śrubami, tworząc jednolitą ramę. Kolejnym krokiem jest ułożenie moskitier w ramce. W tym momencie siatkę umieszcza się na ramie, a materiał mocuje się gumowymi uszczelkami, które zaciskają się we wnęce ramy. Moskitierę ramkową montujemy na ramie drzwi balkonowych lub tarasowych. W tym celu używamy regulowanych uchwytów, które można łatwo dostosować do różnych szerokości. Ten sposób montażu moskitiery nie wymaga wiercenia, które mogłoby uszkodzić okno. Po ustawieniu odpowiedniej szerokości ramki zakładamy je na profilu okna i dokręcamy. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie poprawności montażu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło