Jakie markizy na balkon sprawdzą się najlepiej?

person Autor: Dominika Rolety list W: Markizy Z:

Balkony zlokalizowane są zazwyczaj od strony południowej lub południowo-zachodniej budynku. Dzięki temu pokoje mają naturalne światło, a taras lub balkon to idealne miejsce na relaks w ciepłe dni. Jednak im wyższa temperatura i im więcej słońca, tym cieplejsze są pokoje w pobliżu tarasu, a sam taras staje się zbyt nasłoneczniony. Nowoczesne markizy zastępują stałe zadaszenia przeciwsłoneczne. Są bardziej elastyczne i łatwiej dostosowują się do panujących warunków atmosferycznych oraz przestrzeni przewidzianej na balkon. Pod względem ochrony przed słońcem i jednocześnie wysoką temperaturą, a także pięknego i eleganckiego wyglądu markiza nie ma sobie równych. Liczne modele i funkcje wydają się przytłaczające, ale po zapoznaniu się z rodzajami markiz możesz wybrać idealną markizę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Na jakie czynniki zwracać uwagę wybierając markizę na balkon?

Wybierz odpowiedni materiał

Przy wyborze markizy jedną z najważniejszych rzeczy jest materiał, z którego jest wykonana. Tkanina powinna być wytrzymała, szczelna, dobrej jakości, odporna na warunki atmosferyczne i powinna być zaimpregnowana, ponieważ będzie najlepszą ochroną przed deszczem czy słońcem. Tkanina musi być również odporna na kurz, pleśń, blaknięcie, rozdarcie, zanieczyszczenie powietrza, wiatr i inne czynniki atmosferyczne. Musi również odbijać szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Oczywiście bardzo ważna jest również estetyka, dlatego jakość markizy musi być na tyle dobra, aby szybko nie wyblakła. Tkanina, z której wykonano poszycie markizy, jest pokryta warstwą zabezpieczającą, nadającą jej większą ochronę.

Dobierz kolor

Warto zastanowić się nad kolorem powłoki, aby pasowała do elewacji i stanowiła ciekawe przedłużenie salonu. Markiza może mieć niemal dowolny kolor lub wzór, wszystko zależy od naszych preferencji. Stanowią więc dobrą okazję do dopasowania wyglądu balkonu. Dodatkowym atutem jest to, że nowoczesne modele pozwalają na umieszczenie markizy niemal w dowolnym miejscu, na ścianie, suficie czy wnęce, dzięki czemu każdy może z łatwością dodać markizę do swojego domu.

Markiza na niewielki taras i balkon w bloku

Markiza balkonowa to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które chcą skorzystać z markizy, ale niekoniecznie mają wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić tak dużą konstrukcję. Markiza balkonowa łączy zalety klasycznej markizy z lekką, ale wzmocnioną konstrukcją wykonaną z ekstrudowanego aluminium. 

Szerokość markizy balkonowej waha się od 100 do 500 cm, natomiast szerokość markizy tarasowej od 200 do 700 cm. Trzeba też zwrócić uwagę na kąt nachylenia. Ramię służy do rozkładania lub składania materiału nawiniętego na rurę nawojową. Markizę zazwyczaj mocuje się do ściany, deski balkonu nad nią lub krokwi.

Markiza na duży balkon

Markiza tarasowa doskonale sprawdzi się do ochrony dużego balkony. Do jej montażu potrzebujesz stabilnej i trwałej podstawy, ale opłaca się to bardzo skuteczną ochroną przed słońcem i deszczem. Markizy tarasowe charakteryzują się dużymi rozmiarami oraz charakterystycznymi ramionami przegubowymi, które składają się razem z materiałem zwijanym. Duże znaczenie dla trwałości, a także wygody użytkowania ma sposób montażu markizy tarasowej. Wyróżniamy trzy typy: markizy w kasecie, markizy w półkasecie oraz bezkasety.

Markiza tarasowa z półkasetą, to zazwyczaj złoty środek między atrakcyjną ceną a wysoką jakością. W tym przypadku materiał ukryty jest pod niewielką aluminiowym osłoną , co oznacza, że ​​nie jest narażony na silne wiatry ani opady. Rurka nawojowa i obudowa są schowane w kasecie, ramiona są wyraźnie widoczne.

Markiza tarasowa bez kasety, nie posiada zabezpieczenia, a materiał poszycia oraz konstrukcja nie są chronione. To najprostsza i najtańsza technika ochrony tarasu lub balkonu. W przypadku markizy tarasowej musimy pamiętać o demontażu produktu na sezon zimowy.


Markiza tarasowa z kasetą to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, ale również najbardziej zaawansowane technologicznie. Markiza po zwinięciu chowa się całkowicie i jest dobrze zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło