Czy brama garażowa rolowana izoluje termicznie?

person Autor: Dopasujrolety list W: Bramy i kraty Z:

Przy wyborze bramy garażowej kierujemy się wieloma czynnikami. Przede wszystkim musi być funkcjonalna, a jej konstrukcja wytrzymała. Powinna wpasować się kolorystycznie w otoczenie domu i nie zajmować zbyt dużej przestrzeni garażu. Natomiast równie istotna jest kwestia jej izolacji termicznej. Dokonując zakupu warto najpierw zasięgnąć specjalistycznej wiedzy w tym temacie. Unikanie strat energii to podstawa przy budowie domu czy też jego modyfikacji. Nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale także podnosi wartość samego budynku.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła U określa przenikanie ciepła przez przegrody termiczne. Do jego wyliczenia trzeba znać współczynniki przewodzenia ciepła użytych do budowy przegrody materiałów i grubości poszczególnych warstw. Zazwyczaj wykorzystuje się znormalizowane wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ lub dane przekazane przez producentów materiałów budowlanych. Jest parametrem, który podpowie nam ile energii ucieka przez drzwi, okna i ściany zewnętrzne. Dzieje się to na skutek ogromnej różnicy temperatur, zwłaszcza w okresie jesiennym, zimowym i wiosennym. Na współczynnik ten można wpłynąć, wybierając odpowiednie modele bramy garażowej. Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym wyższa jest izolacyjność ciepła przegrody. Obecnie nowo wybudowany dom musi odpowiadać najnowszym warunkom technicznym (WT 2021). Maja one na celu zminimalizowanie strat ciepła. Według wytycznych, w przypadku bramy garażowej obowiązują takie same parametry jak w przypadku drzwi wejściowych. W związku z tym współczynnik przenikania ciepła U nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2*K). Ulega on stopniowemu obniżeniu, gdyż w 2014 roku wynosił on jeszcze 1,7 W/(m2*K), a w 2017 już 1,5 W/(m2*K). Przy budowie domu pasywnego należy mieć go na uwadze, tym bardziej jeśli brama garażowa wpisuje się w bryłę budynku.  Oczywistym faktem jest, że im niższa jest izolacyjność cieplna naszej bramy, tym poniesiemy wyższe koszty ogrzewania, ponieważ doprowadzi to do dużych strat ciepła. Należy mieć to na uwadze nie tylko ze względów ekonomicznych ale i ekologicznych, gdyż zmniejszenie zużycia energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W rezultacie ma to znaczący wpływ na mniejsze zniszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska zmian klimatu. Najnowsze warunki techniczne WT 2021 obowiązują co prawda dla tych, którzy uzyskali pozwolenie na budowę po 31.12.2020 roku, ale tyczą się również osób, które obecnie modernizują swoje budynki. 

Czy brama garażowa rolowana izoluje termicznie?

Odpowiednia izolacja bramy garażowej ma istotny wpływ na komfort mieszkania w domu, ale także zwiększa wygodę użytkowania samego garażu. To miejsce, w którym przeprowadzane są różne prace. Z związku z tym wewnątrz musi panować temperatura umożliwiająca te czynności. Bramy garażowe rolowane stanowią doskonały wybór, właśnie ze względu na istotne ograniczenie strat ciepła. Są one wykonane z profili aluminiowych, wypełnionych pianka poliuretanową. Pianka poliuretanowa jest bardzo szczelna co powoduje, że trudniej jest o powstanie mostków termicznych. Gwarantuje jednolite wypełnienie, co przekłada się na polepszenie izolacji termicznej. Poliuretan jest materiałem trwałym i odpornym na działanie wilgoci i drobnoustrojów. W porze letniej natomiast chroni przed nadmiernym ogrzaniem pomieszczenia. Ponieważ przepuszcza powietrze, wpływa również na komfort oddychania w pomieszczeniu. Zatrzymuje również kurz i pył, co sprawia że jest materiałem przyjaznym alergikom i astmatykom, a także hamuje rozwój grzybów i pleśni. Jest także paroprzepuszczalna i przyjazna dla zdrowia. Wśród zalet należy również wymienić jej izolację akustyczną. Jest także odporna na działanie wysokich i niskich temperatur, dlatego tak dobrze nadaje się na wypełnienie bram garażowych rolowanych. Wzmacnia konstrukcję na długie lata, ale przede wszystkim sprawia, że jest świetnym izolatorem, co w obecnych czasach ma ogromne znaczenie. ma dwukrotnie niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż wełna czy styropian. Oprócz sporych oszczędności związanych z minimalizacją strat energii, bramy garażowe rolowane oprócz pieniędzy oszczędzają także miejsce w garażu, ponieważ podczas otwierania zwijają się w specjalnie zaprojektowaną kasetę.

O ile cieplej jest dzięki bramie garażowej rolowanej?

Jak już zostało wspomniane, wypełnienie bramy garażowej sprawia, że w doskonały sposób chroni nas przed utratą ciepła. W przypadku garażu, który jest elementem konstrukcyjnym domu, każda izolacja termiczna wpływa bezpośrednio na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Wyprodukowane w wyniku ogrzewania domu ciepło przenika z domu do garażu, jednak nie ucieka na zewnątrz. Powoduje to automatycznie wyższą temperaturę obiektu i lepszy komfort użytkowania. Dzięki bramie garażowej w rolecie, która izoluje termicznie, w naszym pomieszczeniu jest nawet o kilka stopni więcej, niż przy zastosowaniu zwykłych bram garażowych. Szczególnie ważne jest to w zimowej porze, kiedy słupek rtęci wędruje grubo poniżej zera. W przypadku standardowych rozwiązań bez oszczędzania energii, naprawa samochodu czy inne czynności hobbystyczne, które wykonujemy w garażu odbywałyby się w niekomfortowych warunkach, lub były by wręcz niemożliwe. Bramy garażowe rolowane są na tyle szczelne, że dodatkowo eliminują problem przeciągów. Z racji użytych materiałów, zaletą ich jest również fakt, że na skrzydle nie skrapla się woda. Dzięki temu służą nam dłużej. 

Co należy wiedzieć przed zamontowaniem bramy garażowej rolowanej?

Aby uzysk ciepła po zamontowaniu bramy garażowej rolowanej był jak najwyższy, należy zwrócić uwagę na sposób jej zamontowania. Przede wszystkim trzeba odpowiednio dobrać rozmiar bramy do otworu. Dobry rozmiar to podstawa, aby brama spełniała swoje podstawowe funkcje. Montaż za małej bramy będzie wiązał się ze stratą ciepła, a przecież tego właśnie chcemy uniknąć. Z kolei kupienie za dużego skrzydła wiąże się z dodatkowym wkładem finansowym poszerzania otworu (o ile jest to w ogóle możliwe). Istotne jest, by w dokładny sposób prześledzić instrukcję i dokładnie się do niej stosować, Zawsze dobrym wyborem jest wynajęcie profesjonalnej ekipy obeznanej w temacie bram garażowych rolowanych. Ograniczy to dodatkowe koszty związane z ewentualnymi niedociągnięciami. Profesjonalna ekipa oprócz doświadczenia, ma także niezbędne narzędzia i uprawnienia, na przykład te dotyczące prac na wysokościach czy używania urządzeń elektrycznych. Istotne jest, by montaż bramy garażowej rolowanej nastąpił dopiero po wykonaniu wszelkich praca murarskich i tynkarskich. Skrzydło mocuje się do ściany, a nie do warstwy styropianu, która izoluje dom. Ważne jest aby ściany, do których zostanie przymocowana brama garażowa rolowana, miała odpowiednią grubość. Muszą mieć również odpowiednią wytrzymałość, zgodnie z najnowszymi wytycznymi prawa budowlanego. Kołki, które zostaną użyte do zamontowania bramy, muszą być dedykowane do odpowiedniego rodzaju ściany. Sposób, w jaki zostanie zamontowane skrzydło, w istotny sposób będzie wpływało na szczelność, a tym samym pozwoli uniknąć utraty energii. 

Inwestycja w odpowiednią bramę garażową to zysk na lata

Zakup droższych, ale energooszczędnych rozwiązań takich jak bramy garażowe rolowane, to w ogólnym rozrachunku zawsze oszczędność. To inwestycja na lata, która przynosi niewymierny zysk. Daje nie tylko więcej pieniędzy w kieszeni, ale także stwarza wysoki komfort użytkowania. Nowoczesne technologie energooszczędne w budownictwie przyczyniają się także do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Poprawiają również jakość naszego życia, ponieważ zastosowanie pianki poliuretanowej w bramie garażowej rolowanej sprawia, że powietrze którym oddychamy w pomieszczeniu jest wolne od zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wyższy standard energetyczny danego budynku może być istotnym czynnikiem w przypadku sprzedaży domu. Podnosi on bowiem atrakcyjność i cenę obiektu. To niezwykle trwałe rozwiązanie jest zgodne z najnowszymi wytycznymi prawa budowlanego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło