Jak prawidłowo konserwować i czyścić bramy garażowe?

person Autor: Dominika Rolety list W: Bramy i kraty Z:

Bramy garażowe są jednym z elementów stolarki, które są często używane przez członków rodziny jeżdżących samochodem, czy motocyklem. Aby zapewnić bezproblemową pracę i długą żywotność, bramy garażowe wymagają regularnych przeglądów, konserwacji oraz czyszczenia. Nieutrzymywanie drzwi w czystości, gromadzenie się brudu między poszczególnymi częściami kurtyny, a także pod bocznymi uszczelkami, prowadnicami, rolkami i oraz brak odpowiedniej konserwacji może powodować tarcie, skrzypienie, a nawet awarię drzwi. Aby temu zapobiec i jak najdłużej cieszyć się dobrym stanem drzwi, ten element stolarki należy regularnie konserwować.

Konserwacja bramy garażowej

Znaczącą kwestią jest czas, kiedy mamy dokonywać konserwacji bramy. Pierwszym momentem jest etap budowy, czyli montaż bramy oraz etap zakończenia budowy, dodatkowo przynajmniej dwa razy w roku (najlepiej przed i po sezonie zimowym), a także w momencie, gdy brama jest zanieczyszczona lub jej prawidłowe działanie wzbudza w nas wątpliwości.

Gdy już wiemy, kiedy dokonywać konserwacji, omówmy krok po kroku, jak dokonać jej prawidłowo. Na samym początku oczyszczamy przy pomocy sprężonego powietrza trudno dostępne miejsca m.in. pod uszczelkami oraz pomiędzy segmentami. Nie należy mocno szczotkować zabrudzonych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia powierzchni.

Następnie przechodzimy do czyszczenia całej kurtyny bramy. Na początku przecieramy ją wilgotną ściereczką, a następnie spłukujemy delikatnym strumieniem wody. Do mycia używamy delikatnego detergentu i szczotki z miękkim włosiem, jeśli na bramie pojawiły się większe zanieczyszczenia. Należy unikać myjek wysokociśnieniowych, ponieważ mogą one uszkodzić strukturę bramy.

Kiedy już nasza brama będzie sucha, przystępujemy do konserwacji uszczelek przy pomocy silikonu. Kolejny krok to konserwacja trzpieni rolek i zawiasów przy pomocy suchego smaru.

Mycie bramy garażowej

Przed myciem bramy garażowej należy sprawdzić, czy na powierzchni lakieru nie osadził się piasek. Należy go ostrożnie usunąć z zewnętrznego skrzydła drzwi delikatnym strumieniem wody. Powierzchnię kurtyny należy czyścić wodą i łagodnym detergentem. Zalecamy, aby najpierw sprawdzić niewidoczną część drzwi, aby upewnić się, że wnętrze nie ma kontaktu z farbą lub okleiną. Do mycia używamy miękkiej gąbki lub szczotki z miękkim włosiem. Pocieramy go z umiarkowaną siłą i unikamy szorowania. Spłukujemy detergent czystą wodą. To samo robimy z wewnętrzną powierzchnią bramy, ale nie wylewamy na jej powierzchnię strumieniem wody. Regularne czyszczenie jest ważne, ponieważ kurz i piasek przedostające się między ruchome części przyspieszają proces ścierania.

Bramy garażowej nie należy myć w przy dużym nasłonecznieniu. Warto również unikać mycia środkami zawierającymi substancje ścierne, takie jak mleczka, pasty oraz produkty zawierające drobinki ścierne. Lakiery z efektem półmatowym i matowym są szczególnie podatne na zarysowania ze względu na swoją strukturę i w przypadku zastosowania zbyt agresywnego środka mogą ulec zbyt szybkiej eksploatacji.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bramy, które wyposażone są w automatykę, nie należy od wewnątrz polewać wodą. Podczas mycia można spryskać wodą tylko zewnętrzne skrzydło drzwi. Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe wyposażenie elektryczne bramy oraz akcesoria zewnętrzne, takie jak fotokomórki i kontaktrony. Woda może spowodować zwarcie i w konsekwencji urządzenie może ulec awarii. Bardzo ważne jest, aby do konserwacji używać wyłącznie produktów zalecanych przez producenta.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło