Jak przygotować się do zakupu bramy garażowej?

person Autor: Dominika Rolety list W: Bramy i kraty Z:

Wybór odpowiedniej bramy garażowej to zadanie, przed którym stajemy podczas budowy domu lub jego remontu. Zakup bramy garażowej wiąże się z dość dużym wydatkiem, dlatego decyzja dotycząca rodzaju i parametrów tego produktu powinna być odpowiednio zaplanowana i przemyślana. W dzisiejszym artykule przedstawimy parametry, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas zakupu bramy garażowej.

Jedna czy dwie bramy?

W przypadku garażu dwustanowiskowego, który coraz częściej pojawia się w nowoczesnych domach, zastanówmy się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór jednej, czy dwóch osobnych bram garażowych. Decydując się na zakup jednej dużej bramy zamiast dwóch mniejszych o sumarycznie identycznych wymiarach, uzyskamy dużo lepszy współczynnik przenikania ciepła, co w znacznym stopniu wpłynie na oszczędność energii służącej do ogrzania domu. Z drugiej strony podczas codziennych czynności, czyli wjeżdżania i wyjeżdżania z bramy garażowej o różnych porach przez domowników, otwierając tylko jedną z dwóch bram garażowych, w znaczny sposób ograniczymy straty ciepła. Zakup dwóch bram garażowych oraz napędów sterujących wiąże się na starcie z dużo większym wkładem finansowym niż w przypadku bramy pojedynczej, w dłuższej perspektywie czasu i częstym otwieraniu bram, może okazać się jednak rozwiązaniem tańszym w eksploatacji.

Konstrukcja budynku

Jeśli na nasz dom wyróżnia niestandardowa konstrukcja lub warunki zabudowy warto wybór bramy skonsultować już na etapie projektu. Szczególną uwagę zwróćmy na nadproże, czyli wysokość górnej krawędzi otworu wjazdowego do sufitu, aby zastosować standardowe prowadzenie bramy, powinna ona wynosić minimum 210 milimetrów. Kolejnym elementem są węgarki, czyli miejsca po obu stronach bramy, na których będziemy montować prowadnice. Powinny mieć one szerokość minimum 10 centymetrów. Kolejnym ważnym aspektem jest głębokość wbudowania garażu, co jest szczególnie ważne w przypadku bramy segmentowej, która wraz z napędem wymaga minimum 330 centymetrów długości. Ponadto sufit i ściany garażu muszą umożliwiać montaż prowadnic pod sufit, w obrębie obszaru, po którym porusza się brama, nie powinno być żadnych podpór, belek konstrukcyjnych, czy innych instalacji.

Pomiar bramy

Przed zakupem bramy powinniśmy dokonać dokładnego pomiaru otworu wjazdowego do garażu. Ten proces powinniśmy pozostawić fachowcom, dopiero po wykończeniu garażu. Dodatkowo przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się z doradcą, który zwróci uwagę na elementy, jakie powinny być sprawdzone i uwzględnione podczas pomiarów.

Kolor i estetyka

Dobór odpowiedniego koloru bramy garażowej do pozostałej stolarki ma kluczowe znaczenia dla zachowania spójności na elewacji. Oprócz koloru nie mniej ważnym elementem jest dopasowanie tłoczeń, które będą pasować do stylu naszego domu.

Podczas wyboru bramy garażowej musimy wziąć pod uwagę również współczynnik przenikania U. Podczas wyboru bramy garażowej musimy wziąć pod uwagę również współczynnik przenikania ciepła U. Jest to parametr, który pomaga uniknąć strat ciepła, co w późniejszym czasie znacznie pomaga zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Zgodnie z aktualnymi przepisami praw budowlanego dotyczącymi energooszczędności domów. Współczynnik przenikalności cieplnej dla bram garażowych wynosi maksymalnie 1,3 W/(m2*K)/.

Nie zapominajmy, że poprawny montaż bramy garażowej jest nie mniej ważny niż sam wybór bramy, dlatego po zakupie bramy wybierzmy sprawdzoną ekipę, która zapewni montaż na najwyższym poziomie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło