10 sposobów - Jak ochronić dom przed upałem?

person Autor: Dominika Rolety list W: Poradnik Z:

Lato potrafi być też uciążliwe. Pracując w domu, relaksując się na balkonie lub w ogrodzie, szukamy więc wytchnienia od upału i słońca. Oto komfortowe rozwiązania:

Zabezpieczamy okna

Możemy to zrobić za pomocą takich osłon jak:

  • markizy zewnętrzne - należy wiedzieć, że absorbują one promienie słoneczne już przed szybą i chronią wnętrze przed nagrzaniem. Pomagają obniżyć temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza, zapewniając dopływ naturalnego światła. Możemy je montować na oknach dachowych i pionowych. Do wyboru mamy między innymi markizy sterowane za pomocą pilota lub aplikacji, zasilane energią słoneczną z systemem automatycznej obsługi, lub obsługiwane manualnie.

  • rolety wewnętrzne - zabezpieczają wnętrze przed słońcem, ale nie chronią przed nagrzaniem. Dostępne są w wielu wariantach, od najprostszych, po plisowane i sterowane elektrycznie.

  • żaluzje - zaciemniają wnętrze, ale mniej skutecznie chronią go przed ciepłem. Lepiej niż aluminiowe robią to żaluzje drewniane.

  • folie na szyby - odbijają promienie słoneczne. Do wyboru mamy folie zewnętrzne i wewnętrzne.

Schładzanie wnętrza mieszkania

Możemy to zrobić za pomocą takich oto urządzeń czy zasłon jak:

  • wentylatory - poruszają powietrze, dając miłe uczucie orzeźwienia. Najwydajniejsze są te sufitowe, ale najwygodniejsze te do przenoszenia, na przykład kolumnowe.

  • klimatory - chłodzą powietrze i nawilżają je. Nowością są urządzenia typu 3w1, które oczyszczają powietrze (mają filtry HEPA), wentylują je i schładzają.

  • specjalne zasłony - wykonane z tkanin o grubym splocie lub zaciemniające dobrze izolują wnętrze od światła. Najlepszy wybór to zasłony jasne, ponieważ takie barwy odbijają promienie słoneczne.

Cień na balkonie i w ogrodzie

W tym celu mogą nam pomóc takie oto przedmioty:

  • parasole - idealne są te wykonane z tkaniny chroniącej przed promieniami UV. Do wyboru mamy na przykład wiszące lub z opcją ustawienia do ściany.

  • płotki - to drewniane przepierzenia, które ustawione od strony padania słońca rzucają cień na balkon lub taras. Podobnie działają obsadzone pnącymi roślinami pergole.

  • żagiel - wykonany z wodoodpornej tkaniny możemy rozwiesić na przykład na balustradzie. Z takiego materiału wykonane są też namioty ogrodowe.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło