10 sposobów - Jak ochronić dom przed upałem?

person Autor: Dominika Rolety list W: Poradnik Z:

Lato potrafi być też uciążliwe. Pracując w domu, relaksując się na balkonie lub w ogrodzie, szukamy więc wytchnienia od upału i słońca. Oto komfortowe rozwiązania:

Zabezpieczamy okna

Możemy to zrobić za pomocą takich osłon jak:

  • markizy zewnętrzne - należy wiedzieć, że absorbują one promienie słoneczne już przed szybą i chronią wnętrze przed nagrzaniem. Pomagają obniżyć temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza, zapewniając dopływ naturalnego światła. Możemy je montować na oknach dachowych i pionowych. Do wyboru mamy między innymi markizy sterowane za pomocą pilota lub aplikacji, zasilane energią słoneczną z systemem automatycznej obsługi, lub obsługiwane manualnie.

  • rolety wewnętrzne - zabezpieczają wnętrze przed słońcem, ale nie chronią przed nagrzaniem. Dostępne są w wielu wariantach, od najprostszych, po plisowane i sterowane elektrycznie.

  • żaluzje - zaciemniają wnętrze, ale mniej skutecznie chronią go przed ciepłem. Lepiej niż aluminiowe robią to żaluzje drewniane.

  • folie na szyby - odbijają promienie słoneczne. Do wyboru mamy folie zewnętrzne i wewnętrzne.

Schładzanie wnętrza mieszkania

Możemy to zrobić za pomocą takich oto urządzeń czy zasłon jak:

  • wentylatory - poruszają powietrze, dając miłe uczucie orzeźwienia. Najwydajniejsze są te sufitowe, ale najwygodniejsze te do przenoszenia, na przykład kolumnowe.

  • klimatory - chłodzą powietrze i nawilżają je. Nowością są urządzenia typu 3w1, które oczyszczają powietrze (mają filtry HEPA), wentylują je i schładzają.

  • specjalne zasłony - wykonane z tkanin o grubym splocie lub zaciemniające dobrze izolują wnętrze od światła. Najlepszy wybór to zasłony jasne, ponieważ takie barwy odbijają promienie słoneczne.

Cień na balkonie i w ogrodzie

W tym celu mogą nam pomóc takie oto przedmioty:

  • parasole - idealne są te wykonane z tkaniny chroniącej przed promieniami UV. Do wyboru mamy na przykład wiszące lub z opcją ustawienia do ściany.

  • płotki - to drewniane przepierzenia, które ustawione od strony padania słońca rzucają cień na balkon lub taras. Podobnie działają obsadzone pnącymi roślinami pergole.

  • żagiel - wykonany z wodoodpornej tkaniny możemy rozwiesić na przykład na balustradzie. Z takiego materiału wykonane są też namioty ogrodowe.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień