3 pomysły na funkcjonalną zabudowę okna w kuchni

person Autor: Dominika Rolety list W: Poradnik Z:

W pełni funkcjonalna kuchnia to taka, w której wygodnie możemy się poruszać, przygotowywać potrawy i gdzie wszystkie produkty i narzędzia mają swoje miejsce. Dla wielu osób aranżacja przestrzeni wokół okna to duży problem. Przestrzeń pod nią i wokół niej wcale nie musi być pusta i niewykorzystana.

Zacznij od analizy kuchni i rodzaju okien

Zanim przystąpimy do projektowania, warto dokładnie przeanalizować i zmierzyć naszą kuchnię. Ponieważ ważna jest funkcjonalność i jakość wykończenia przestrzeni kuchennej, wielu osobom okna kuchenne kojarzą się niepotrzebnie z ograniczeniami. W przeciwieństwie do elewacji okna kuchenne pomagają w aranżacji. Może być stosowany zarówno do oświetlenia, jak i wentylacji.

Na rynku budowlanym istnieje kilka rodzajów okien. Są mniej lub bardziej praktyczne w zależności od naszych potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem są skośne okna. W zależności od potrzeb można je otworzyć lub po prostu przechylić. Okna przesuwne to także wygodne rozwiązanie w kuchni. Teraz, gdy znasz już podstawowe cechy i rodzaje okien, przejdźmy do kształtowania przestrzeni wokół okien.

Niska zabudowa wokół okna

Jedną z możliwości budowania przestrzeni wokół okien jest niska zabudowa. Jednym z rozwiązań jest umieszczenie siedziska bezpośrednio pod nim. Może to być skrzynia ze schowkami lub stół z krzesłami. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy nasze okno znajduje się na niższej wysokości. 85-90 cm od ziemi.

Jeśli nasze okno ma wysokość większą niż 90-95cm, śmiało możemy zdecydować się na wypełnienie przestrzeni pod oknem standardowymi szafkami kuchennymi, podobnie jak ściana bez okien.

Zlew pod oknem kuchennym

Innym rozwiązaniem, które możemy zastosować w kuchni, jest umieszczenie zmywalnego obszaru pod oknem, co daje możliwość wyeksponowania ładnego zlewu. Decydując się na taką równowagę musimy być ostrożni przy wyborze baterii. Nie może przeszkadzać w łatwym otwieraniu okien. Na szczęście na polskim rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, takich jak składana, wysuwana, bateria przeznaczona do tego celu. W przypadku instalacji podokiennych musimy pamiętać, że nie powinno się tu znajdować płyt gazowych i indukcyjnych.

Zabudowa wysoka

Okna kuchenne nie są przeszkodą dla wiszących szafek. W zależności od naszych potrzeb i wielkości kuchni możemy zabudować jedno lub dwustronnie. Jeśli zdecydujemy się na zabudowę dwustronną, warto przymocować szafki do listwy na górze lub jeśli to możliwe, dołączyć dodatkowe szafki nad oknami. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło