Aluminiowa pergola, czy ogród zimowy

person Autor: Dominika Rolety list W: Pergole i refleksole Z: comment Komentarz: 0 favorite : 366

Ogród zimowy jest bardzo atrakcyjną częścią domu. Jej zalety można dostrzec głównie w zimowe dni. Gdy za oknem leży gruba warstwa śniegu, a termometr wskazuje ujemną temperaturę, przyjemnie spędzić czas w otoczeniu zielonych roślin.

Ogród zimowy nie należy do najpopularniejszych rozwiązań architektonicznych. Tymczasem nawet mała oranżeria sprawia, że budynek staje się dużo bardziej atrakcyjny – doświetla wnętrza oraz sprawia wrażenie bezpośredniego kontaktu z naturą. Wykonanie ogrodu zimowego można zaplanować na etapie budowy domu lub dostawić odpowiednią konstrukcję przy już istniejącym budynku.

Ogród zimowy to nieogrzewana weranda, która jest używana wiosną i latem. Pozwala na przedłużenie okresu, w którym można wypoczywać w bliskim kontakcie z naturą. Zimą umożliwia przechowywanie egzotycznych roślin doniczkowych. Wystarczającą temperaturę często udaje się utrzymać przy pomocy zwykłego grzejnika elektrycznego z termostatem.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć ogród zimowy, który będzie pomieszczeniem mieszkalnym wykorzystywanym przez cały rok. Takie efekt uzyskuje się przez zastosowanie odpowiedniej technologii budowy i materiałów, np. aluminiowych profili izolowanych termicznie. Tego typu pomieszczenie będzie zapewniało komfort także w mroźne, zimowe dni.

Typy ogrodów zimowych

  • Ogrzewane – stanowią powiększenie powierzchni mieszkalnej. Mogą być połączone z budynkiem lub niezależne.

  • Nieogrzewane – dobudowane do budynku, ale oddzielone od części mieszkalnej. Wpływają korzystnie na bilans energetyczny budynku.

Lokalizacja ogrodu

Jeśli istnieje możliwość dowolnego wyboru lokalizacji takiej konstrukcji, warto wziąć pod uwagę jej funkcje i oczekiwania dotyczące nasłonecznienia pomieszczenia.

  • Strona wschodnia – wnętrze jest chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem, lokalizacja optymalna dla pracowni lub jadalni.

  • Strona zachodnia – dobre nasłonecznienie latem, wymaga wentylacji i ochrony przeciwsłonecznej. Zimą nasłonecznienie jest niewielkie.

  • Strona południowa – najlepsze nasłonecznienie, konieczne jest zastosowanie systemu wentylacji oraz elementów zacieniających.

  • Strona północna – niewielkie, ale równomierne nasłonecznienie, korzystna dla atelier i pracowni.

Komentarze

Brak komentarzy w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień