Aluminiowa pergola, czy ogród zimowy
Ogród zimowy jest bardzo atrakcyjną częścią domu. Jej zalety można dostrzec głównie w zimowe dni. Gdy za oknem leży gruba warstwa śniegu, a termometr wskazuje ujemną temperaturę, przyjemnie spędzić czas w otoczeniu zielonych roślin.
Ogród zimowy nie należy do najpopularniejszych rozwiązań architektonicznych. Tymczasem nawet mała oranżeria sprawia, że budynek staje się dużo bardziej atrakcyjny – doświetla wnętrza oraz sprawia wrażenie bezpośredniego kontaktu z naturą. Wykonanie ogrodu zimowego można zaplanować na etapie budowy domu lub dostawić odpowiednią konstrukcję przy już istniejącym budynku.
Ogród zimowy to nieogrzewana weranda, która jest używana wiosną i latem. Pozwala na przedłużenie okresu, w którym można wypoczywać w bliskim kontakcie z naturą. Zimą umożliwia przechowywanie egzotycznych roślin doniczkowych. Wystarczającą temperaturę często udaje się utrzymać przy pomocy zwykłego grzejnika elektrycznego z termostatem.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć ogród zimowy, który będzie pomieszczeniem mieszkalnym wykorzystywanym przez cały rok. Takie efekt uzyskuje się przez zastosowanie odpowiedniej technologii budowy i materiałów, np. aluminiowych profili izolowanych termicznie. Tego typu pomieszczenie będzie zapewniało komfort także w mroźne, zimowe dni.
Typy ogrodów zimowych
-
Ogrzewane – stanowią powiększenie powierzchni mieszkalnej. Mogą być połączone z budynkiem lub niezależne.
-
Nieogrzewane – dobudowane do budynku, ale oddzielone od części mieszkalnej. Wpływają korzystnie na bilans energetyczny budynku.
Lokalizacja ogrodu
Jeśli istnieje możliwość dowolnego wyboru lokalizacji takiej konstrukcji, warto wziąć pod uwagę jej funkcje i oczekiwania dotyczące nasłonecznienia pomieszczenia.
-
Strona wschodnia – wnętrze jest chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem, lokalizacja optymalna dla pracowni lub jadalni.
-
Strona zachodnia – dobre nasłonecznienie latem, wymaga wentylacji i ochrony przeciwsłonecznej. Zimą nasłonecznienie jest niewielkie.
-
Strona południowa – najlepsze nasłonecznienie, konieczne jest zastosowanie systemu wentylacji oraz elementów zacieniających.
-
Strona północna – niewielkie, ale równomierne nasłonecznienie, korzystna dla atelier i pracowni.