Pergola przyścienna czy wolnostojąca ?

person Autor: Dominika Rolety list W: Pergole i refleksole Z:

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwala cieszyć się otaczającą przyrodą, wsłuchiwać się w śpiew ptaków oraz cieszyć się zapachem drzew i kwiatów. Aby móc spędzać jak najwięcej czasu na tarasie, musimy najpierw zadbać o odpowiednie zadaszenie. Doskonale w tym celu sprawdzi się nowoczesna pergola.

Jak wybrać pergolę ?

Podczas wyboru pergoli musimy dokładnie zmierzyć i przeanalizować wielkość naszego tarasu. Ważny jest nie tylko metr, ale także jego proporcje i kształt. Jeżeli taras jest na etapie projektowania, możemy również dobrać jego wielkość do maksymalnych pożądanych wysięgów i szerokości pergoli. Wymiar od drzwi w stronę ogrodu nazywamy wysięgiem, a wymiar wzdłuż ściany, szerokością. Zwrócimy uwagę na krzywizny i ewentualne nierówności elewacji. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy pergole wolnostojące i przyścienne.

Pergola wolnostojąca

Pergola wolnostojąca jest zwykle doskonałą bazą do stworzenia zadaszonego patio lub oranżerii na zewnątrz budynku. Konstrukcja takiej pergoli składa się zwykle z czterech słupów i dachu.

Prawo budowlane stanowi, że nie jest wymagane pozwolenie na budowę wolnostojących ogrodów zimowych, w tym ogrodów zimowych, jeśli nie przekroczymy powierzchni zabudowy 35 m2, a łączna liczba obiektów na nieruchomości nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m2 powierzchni nieruchomości.

Pergola przyścienna

Pergola ścienna jest przymocowana do ściany. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w restauracjach, hotelach, barach, ogrodach i tarasach, często tworząc subtelne efekty architektoniczne.

Zarówno pergola przyścienna, jak i wolnostojąca, to idealne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaplanowali aranżację swojego ogrodu i domu oraz dla tych, którzy już posiadają ogród, ale szukają elementów, które mogą go uzupełnić lub zmienić i odświeżyć jego wygląd. Starannie dobrana do ogrodu pergola pozwoli w pełni cieszyć się tym miejscem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło