Pergola przyścienna czy wolnostojąca ?

person Autor: Dominika Rolety list W: Pergole i refleksole Z:

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwala cieszyć się otaczającą przyrodą, wsłuchiwać się w śpiew ptaków oraz cieszyć się zapachem drzew i kwiatów. Aby móc spędzać jak najwięcej czasu na tarasie, musimy najpierw zadbać o odpowiednie zadaszenie. Doskonale w tym celu sprawdzi się nowoczesna pergola.

Jak wybrać pergolę ?

Podczas wyboru pergoli musimy dokładnie zmierzyć i przeanalizować wielkość naszego tarasu. Ważny jest nie tylko metr, ale także jego proporcje i kształt. Jeżeli taras jest na etapie projektowania, możemy również dobrać jego wielkość do maksymalnych pożądanych wysięgów i szerokości pergoli. Wymiar od drzwi w stronę ogrodu nazywamy wysięgiem, a wymiar wzdłuż ściany, szerokością. Zwrócimy uwagę na krzywizny i ewentualne nierówności elewacji. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy pergole wolnostojące i przyścienne.

Pergola wolnostojąca

Pergola wolnostojąca jest zwykle doskonałą bazą do stworzenia zadaszonego patio lub oranżerii na zewnątrz budynku. Konstrukcja takiej pergoli składa się zwykle z czterech słupów i dachu.

Prawo budowlane stanowi, że nie jest wymagane pozwolenie na budowę wolnostojących ogrodów zimowych, w tym ogrodów zimowych, jeśli nie przekroczymy powierzchni zabudowy 35 m2, a łączna liczba obiektów na nieruchomości nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m2 powierzchni nieruchomości.

Pergola przyścienna

Pergola ścienna jest przymocowana do ściany. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w restauracjach, hotelach, barach, ogrodach i tarasach, często tworząc subtelne efekty architektoniczne.

Zarówno pergola przyścienna, jak i wolnostojąca, to idealne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaplanowali aranżację swojego ogrodu i domu oraz dla tych, którzy już posiadają ogród, ale szukają elementów, które mogą go uzupełnić lub zmienić i odświeżyć jego wygląd. Starannie dobrana do ogrodu pergola pozwoli w pełni cieszyć się tym miejscem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień