Jak ustawić pergole w ogrodzie względem kierunków świata

person Autor: Dominika Rolety list W: Pergole i refleksole Z:

Jak powinna być usytuowana pergola, aby wiosną, latem i jesienią była naszym ulubionym miejscem spędzania czasu? Podpowiadamy, z której strony świata najlepiej postawić pergolę.

Planując wnętrze ogrodu na działce, szukamy najlepszych warunków, które pozwolą nam w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie oświetlenie i nasłonecznienie tarasu. Bardzo często taras jest komunikacyjnie połączony z salonem. Przestrzeń pod pergolą planujemy tak, aby jej funkcja współgrała z układem względem stron świata.

Pergola po stronie południowej

Południe to najbardziej słoneczna strona ogrodu, a zatem najgorętsza i najbardziej sucha strona przez cały rok. Po tej stronie ogrodu sadzimy rośliny odporne na silne działanie promieni słonecznych. Strona południowa idealnie nadaje się na usytuowanie tarasu z pergolą. Ponieważ przebywamy tam głównie popołudniami, będzie to najcieplejsze miejsce w ogrodzie, co w naszym krótkim sezonie ma ogromne znaczenie. Jeśli jest za ciepło, pergola bez problemu poradzi sobie z nadmiarem słońca. Lamele dachowe pozwalają chronić się przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniając jednocześnie doskonałą wentylację.

Pergola po stronie zachodniej

Taras od zachodu będzie spełniał swoją funkcję wiosną i wczesną jesienią lub w chłodniejsze i mniej słoneczne dni lata. Pergola skierowana na zachód będzie doskonałą osłoną w słoneczne dni. Dodatkowo warto zastosować screeny boczne, które ochronią nas przed ostrym słońcem oraz ewentualnym wiatrem.

Pergola po stronie północnej lub wschodniej

Tylko w najgorętszym okresie lata można cieszyć się tarasem od strony północnej. W chłodne dni wiosny, lata, jesieni i zimy, kiedy słońce bardzo słabo świeci, będzie chłodno. To samo dotyczy tarasu od strony wschodniej. Letnie słońce wczesnym rankiem umila śniadanie na świeżym powietrzu. Upał na tarasie wschodnim również nie będzie dotkliwy, a w chłodne, słoneczne popołudnie będzie on całkowicie osłonięty. Wschodnia strona pergoli będzie miejscem łagodnym, w którym po południu będzie chłodno i przyjemnie. Na północy raczej nie będziemy mieli ochoty spędzać czasu na leniwym wypoczynku. Dlatego nie jest to najlepsze miejsce na pergolę, chcemy odpocząć i dobrze się bawić pod pergolą.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło