Co musisz wiedzieć o remoncie mieszkania?

person Autor: Dominika Rolety list W: Poradnik Z:

Remont mieszkania wiąże się z dużym nakładem finansowym i wymaga sporo czasu, dlatego warto odpowiednio go zaplanować. Co powinniśmy zrobić jeszcze przed remontem? Jakie zadania i obowiązki czekają nas podczas remontu oraz zaraz po jego zakończeniu.

Zanim zaczniesz remont

Pierwszym krokiem niezbędnym do udanego remontu, jest sporządzenie projektu, pomieszczenia, które będzie remontowane. Możemy tego dokonać samodzielnie lub wynajmując do tego celu architekta, lub projektanta wnętrz.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej i sprawdzonej ekipy budowlanej. I tutaj w zależności od zakresu prac i sposobu, który będzie dla nas optymalny, możemy wybrać: jedną kompleksową ekipę lub poszczególnych podwykonawców. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej wygodne jednak zazwyczaj wymaga większego wkładu finansowego. W drugim przypadku ograniczymy koszty robocizny, jednak możemy mieć problem ze zgraniem ekip w czasie. Jeszcze innym rozwiązaniem jest samodzielny remont z pomocą rodziny, jest to niewątpliwie najbardziej ekonomiczna opcja, jednak wiąże się z dużym nakładem czasu oraz możliwością popełnienia wielu błędów wykonawczych. Jeśli remont będzie przeprowadzony w bloku musimy uzyskać zgodę od zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej oraz zapoznać się z regulaminem.

Ostatnim etapem, który musimy wykonać jeszcze przed przeprowadzeniem remontu, jest zakup potrzebnych materiałów. Warto przed dokonaniem zakupu sprawdzić ceny w poszczególnych sklepach i marketach budowlanych, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Remont mieszkania krok po kroku

Pierwszym etapem remontu jest w zależności od zakresu prac. Wyburzanie zbędnych ścian, zrywanie płytek, paneli i innych elementów, których planujemy się pozbyć. Następnym krokiem będzie stawianie ścianek działowych, przygotowywanie konstrukcji sufitu podwieszanego. Jeśli planujemy zmianę przebiegu instalacji: wodnej, gazowej, czy elektrycznej, warto zrobić to na tym etapie. Kolejny etap będzie obejmował klejenie płytek. Następnie pora na przygotowanie ścian, jeśli planujemy pomalować ściany farbą, koniecznie musimy położyć pod nie gładzie. Po ułożeniu płytek i położeniu gładzi, czas na ułożenie paneli podłogowych lub desek drewnianych. Jeśli zdecydujemy się na klasyczne deski, musimy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu olejem lub lakierem. Warto zaznaczyć, że lakierowanie zazwyczaj odbywa się w dwóch turach, dzień po dniu. Gdy wykończymy już wszystkie podłogi, warto przejść do montażu drzwi. Zaraz po nim możemy przejść do etapu, który w największy sposób odmieni wnętrze, czyli wykańczania ścian oraz malowania sufitu. Do wyboru mamy farby w wielu kolorach i o różnych strukturach. Możemy też wykorzystać tapety, cegły, kamień oraz wiele innych materiałów. Ostatnim etapem prac wykończeniowych będzie zamontowanie gniazd i przełączników elektrycznych. Po zakończonym remoncie warto zweryfikować stan materiałów i jeśli sklep daje nam taką możliwość zwrócić nadmiar.

Czas na meblowanie

Po etapie prac wykończeniowych możemy wreszcie zabrać się za meblowanie naszego mieszkania. W zależności od przeznaczenia oraz stylu, w jakim będziemy wyposażać nasze wnętrze poszczególne meble i akcesoria będą się od siebie różnić.

Decydując się na aranżację w stylu skandynawskim, wybierzemy proste meble w kolorach jasnej szarości, bieli, kremu, brązu, czy pastelowych barw. Dobrze sprawdzą się tutaj funkcjonalne meble w prostej formie: drewniany stolik, szafka RTV, czy rozkładana sofa. Nie można zapomnieć o minimalistycznych dodatkach dodających wnętrzu ciepła. Tutaj doskonale sprawdzą się łańcuchy świetlne, pledy, sztuczne futro.

Zwolennicy stylu glamour powinni postawić na połyskujące materiały: złoto, srebro, kryształ, czy lustrzane struktury. Warto wybrać sofę lub narożnik wykonany z weluru oraz szklany stolik. W stylu glamour doskonale sprawdza się również krzesła z nóżkami w stylu Ludwikowskim oraz konsole.

Chcąc nadać naszemu mieszkaniu przytulnego charakteru, zdecydujmy się na urządzenie mieszkania w stylu angielskim. Pastelowe materiały, wygodne fotele i kanapy oraz liczne bibeloty sprawią, że będziemy mogli swobodnie wypocząć w domowym zaciszu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło