Gdzie ustawić pergole w ogrodzie?

person Autor: Dominika Rolety list W: Pergole i refleksole Z:

Pergola ogrodowa jest popularnym elementem w małej architektury, służy do podtrzymywania i eksponowania winorośli i roślin pnących, tworząc wygodny kącik w ogrodzie. Niektórzy ludzie decydują się zainstalować pergolę w swoim ogrodzie lub na tarasie, aby chronić się przed słońcem. W zależności od wielkości naszego ogrodu i funkcji, jaką pełni w nim pergola, możemy ustawić ją w inny sposób.

Pergola na tarasie 

Pergola ustawiona na tarasie najczęściej pełni funkcję zadaszenia chroniącego przed słońcem. W jej wnętrzu możemy ustawić funkcjonalne meble ogrodowe, czy huśtawkę. Jako ochrona przed słońcem najlepiej sprawdza się nowoczesna pergola aluminiowa, która nie tylko zapewniają ochronę przed słońcem, ale pełni również funkcje dekoracyjne. Konstrukcja pergoli wykonana jest z wysokiej jakości profili aluminiowych malowanych proszkowo, dzięki czemu jest wysoce odporna na wilgoć i warunki atmosferyczne. Zazwyczaj wysokość pergoli wynosi około 220-270 centymetrów, dzięki czemu może zapewnić skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Pergola w ogrodzie

Jeśli nasz ogród jest duży, możemy spróbować zbudować większą konstrukcję, pod którą schowamy mały stolik i kilka krzeseł. W ten sposób możemy wykorzystać nasz ogród, aby cieszyć się ciszą, spokojem i cieniem. Dodatkowo możemy obsadzić ją roślinami. Pergola z doniczkami to świetne rozwiązanie dla miłośników kwiatów, ziół i innych roślin. Oprócz ażurowego klosza, który chroni przed zacienieniem, wyposażona jest w pojemne donice.

Pergola na wejściu do ogrodu

Pergolę wejściową można połączyć z drewnianym ogrodzeniem tworząc wejście do ogrodu. Możemy go również używać samodzielnie. Wtedy jest to symboliczny element oddzielający jedną część ogrodu od drugiej. Pergola wejściowa nie musi być przykryta łukiem. Tym, którzy wolą prostszą formę, z pewnością spodoba się pergola z prostą i poziomą górną częścią.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień