Jak czyścić i konserwować rolety zewnętrzne?

person Autor: Test Tester list W: Poradnik Z:

Rolety zewnętrze cieszą się coraz większą popularnością. Na takie osłony okienne decydują się nie tylko właściciele domów, ale również mieszkańcy bloków, właściciele sklepów i biur zwłaszcza w przypadku lokali położonych na parterze. Choć rolety zewnętrzne kojarzą nam się głównie z ochroną przed włamaniem, to mają one znacznie więcej zalet. Mogą na przykład przyczynić się do sporych oszczędności na ogrzewaniu.

Dobre rolety zewnętrzne będą nam służyć przez lata. Warto więc zainwestować w produkty wysokiej jakości, estetyczne i funkcjonalne. Do wyboru mamy wiele modeli różniących się zastosowanymi materiałami, kolorem oraz designem. Aby rolety dobrze spełniły swoją funkcję i się nie psuły, należy je odpowiednio pielęgnować i poddawać okresowej konserwacji. Sprawdź, jak czyścić rolety zewnętrzne.

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Montaż rolet zewnętrznych będzie dla nas korzystny bez względu na to, czy mieszkamy w domu, czy w mieszkaniu w bloku. Takie rozwiązanie da nam nie tylko komfort psychiczny i bezpieczeństwo podczas wyjazdów, ale również realnie wpłynie na koszty związane z ogrzewaniem lokalu mieszkalnego. A to jeszcze nie koniec korzyści wynikających z założenia rolet.

Główne zalety rolet zewnętrznych:

  • gwarancja zachowania pełnej prywatności w mieszkaniu,
  • zwiększone poczucie bezpieczeństwa poprzez podniesienie walorów antywłamaniowych lokalu,
  • zmniejszenie rachunków za ogrzewanie w wyniku zniwelowania ucieczki ciepła z pomieszczeń przez okna,
  • ochrona okien przed działaniem mrozu, śniegu, deszczu, wiatru oraz promieniowania UV,
  • istotna poprawa izolacji akustycznej, co przekłada się wyraźnie na zwiększenie komfortu życia, zwłaszcza jeśli mieszkamy w hałaśliwej okolicy na przykład przy ruchliwej miejskiej ulicy.

Aby rolety spełniały bez zarzutu swoje zadania, należy regularnie o nie dbać, utrzymując je w czystości oraz dokonując okresowej konserwacji.

Czyszczenie rolet zewnętrznych.

Utrzymanie rolet w czystości ma ogromne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla ich prawidłowego funkcjonowania oraz trwałości. Dowiedz się, jak robić to prawidłowo.

Kiedy myć rolety zewnętrzne?

Nie należy czyścić rolet zimą. Odradza się ich mycie nie tylko w czasie mrozów, ale już, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 stopni. Unikajmy również czyszczenia rolet w bardzo gorące letnie dni. Optymalny przedział temperatur do ich pielęgnacji na mokro to pomiędzy 10 a 25 stopni. Najlepiej myć rolety co najmniej dwa razy w roku. Możemy to zrobić podczas wiosennych porządków oraz wczesną jesienią, zanim się ochłodzi.

Czym myć rolety zewnętrzne?

Do mycia rolet najlepiej używać wody z łagodnym detergentem takim jak płyn do naczyń lub mydło w płynie. Unikajmy wszelkich silnie działających środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić lakier na powierzchni rolet i przyczynić się do ich korozji.

Unikajmy stosowania wszelkich preparatów myjących zawierających takie składniki aktywne jak: aromatyzowane węglowodory benzynowe oraz benzyna, węglowodory chlorowane, alkohole, estry, ketony, kwasy, rozpuszczalniki organiczne.

Ponadto pamiętajmy, aby do czyszczenia powierzchni rolet zewnętrznych używać miękkiej i delikatnej gąbki lub myjki. W żadnym wypadku nie używajmy szorstkich szczotek, drucianych czyścików, ani innymi ostrych myjek, które mogłyby porysować, czy w inny sposób uszkodzić powierzchnię rolet.

Konserwacja rolet zewnętrznych

Poza regularnym myciem rolet i ich zimową pielęgnacją należy je także serwisować. Powinniśmy zarówno na bieżąco wykonywać serwis zimowy, jak i dokonywać okresowych przeglądów rolet.

W okresie zimowym nie należy czyścić rolet na mokro. Konieczne jest jedynie usuwanie śniegu i lodu z mechanizmu rolet i z ich powierzchni. Najlepiej zrobić to miękką zmiotką. Pamiętajmy, aby nigdy nie usuwać lodu na siłę. Jeśli jest mocno przytwierdzony do powierzchni rolet, wówczas po prostu go zostawmy, aż sam stopnieje. Przyspieszymy ten proces, otwierając okno przy spuszczonych roletach. W wyniku przepływu powietrza pomiędzy dworem a wnętrzem mieszkania, lód zacznie powoli się topić i znacznie łatwiej będzie go usunąć.

Przegląd okresowy rolet zewnętrznych

Przeglądu i konserwacji rolet zewnętrznych powinno się dokonywać raz na 6 miesięcy. Oczywiście możemy dokonać ich przeglądu sami, a jedynie, gdy zauważymy jakieś nieprawidłowości lub uszkodzenia wezwać fachowca, jednak lepiej od razu skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Niestety zaniechanie specjalistycznych przeglądów wykonywanych przez wykwalifikowany serwis albo- co gorsza- samodzielne naprawianie rolet, może skutkować utratą ich gwarancji.

Odpowiednio czyszczone i serwisowane rolety zewnętrze będą nam służyć bezawaryjnie przez długie lata. Warto zdecydować się na ich montaż ze względów bezpieczeństwa oraz z czysto praktycznych powodów. Znacznie ułatwią bowiem życie w czasie letnich upałów i pomogą poprawić termoizolacyjność domu lub mieszkania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło