Jak prawidłowo zadbać o pergole ogrodową?
Jednym z najpopularniejszych elementów architektury ogrodowej stosowanej w zabudowie jednorodzinnej jest pergola. Najpopularniejszym materiałem do wykonania tego rodzaju osłony jest drewno. Jest to bardzo efektowny surowiec i doskonale komponuje się z innymi materiałami. Niestety jest podatny na korozję biologiczną i niszczenie spowodowane warunkami atmosferycznymi. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pergoli, tak aby nie straciła swojego uroku. Jak dbać o drewnianą pergolę w ogrodzie?
Od czego zacząć konserwację?
Konserwację pergoli należy przeprowadzać raz w roku, obejmując przede wszystkim odpowiednie czyszczenie wszystkich elementów pergoli, które z biegiem czasu w naturalny sposób ulegną zabrudzeniu. Konserwację najlepiej zaplanować na początku lub pod koniec sezonu. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z konserwacją i czyszczeniem pergoli należy bardzo uważać, aby delikatnie odsunąć wszystkie pnącza na pergoli. Odsłonięta konstrukcja powinna być dokładnie sprawdzona. Sprawdź, czy słupy konstrukcyjne nie są zbutwiałe i czy są stabilne. Jeśli widoczne są oznaki osłabienia lub zgnilizny, należy go natychmiast wymienić. Musimy też sprawdzić, czy drewno nie zostało zaatakowane przez szkodniki. Jeżeli tak się stało, to w zależności od wielkości uszkodzenia element ten można wymienić lub spryskać albo wstrzyknąć specjalny preparat przeciw szkodnikom.
Impregnacja i malowanie drewna
Prace związane z zabezpieczeniem i malowaniem elementów drewnianych zaczynamy od dokładnego oczyszczenia powierzchni np. przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego. Oczyszczoną i wygładzoną powierzchnię staramy się zaszpachlować, a wszystkie ubytki i szczeliny wypełnić przy pomocy specjalnej szpachlówki do drewna. Kolejnym krokiem może być wybór pomiędzy lakierobejca lub impregnatem. Wybór zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Impregnacja pozwala zachować rysunek drewna i pozostawia matowe wykończenie. Używając lakierobejcy, podkreślasz rysunek i pozostawiasz satynowe lub satynowe wykończenie. Jeśli chcesz uniknąć chemikaliów, olej lniany jest najbardziej naturalnym środkiem impregnującym, który nie zatyka porów drewna, nie przepuszcza powietrza, nie łuszczy się i nie nadaje naturalnego połysku.