Czy pergola będzie pasować do mojego ogrodu?

person Autor: Dominika Rolety list W: Rolety wewnętrzne Z: comment Komentarz: 0 favorite : 223

Pergole ogrodowe to element małej architektury składający się z szeregu słupów oraz wspartym na nich zadaszeniu. Tradycyjne pergole drewniane wykorzystywane są głównie do ekspozycji roślin pnących i winorośli, tworząc w ogrodzie lub na tarasie przyjemne miejsce do odpoczynku. Nowoczesne pergole przypominają ogrodowe altany, chroniąc nas przed nadmiernym słońcem, a nawet drobnym deszczem. Wiele osób zastanawia się, czy pergola będzie Pasować do ich ogrodu. Oczywiście, że tak wystarczy tylko wybrać odpowiedni produkt, który wpasuje się w stylistykę naszego domu oraz spełni nasze wymagania. Na rynku można znaleźć pergole wykonane z metalu, ale także z drewna, ceramiki, kamienia i plastiku. 

Uniwersalna i stabilna metalowa pergola

Metal to solidny i wytrzymały materiał, a wykonane z niego konstrukcje charakteryzują się dużą stabilnością, dlatego jest doskonałą podporą nawet dla ciężkich winorośli. Metalowa pergola sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach ogrodowych, a co ważne subtelnie podkreśla naturalne piękno roślin. Musimy jednak pamiętać, że metal ma tendencję do nagrzewania się i może poparzyć rośliny. 

Stylowa drewniana pergola

Drewniane pergole ogrodowe to jedne z najpopularniejszych konstrukcji do podtrzymywania roślin. Pasują do większości ogrodów i dyskretnie wtapiają się w krajobraz, a także są niezwykle stabilne i łatwe w montażu. Warto jednak zaznaczyć, że drewno to materiał, który wymaga dodatkowej impregnacji, dzięki czemu może wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne i siły mechaniczne. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór pergoli wykonanej z drewna klejonego, które jest trwalsze i bardziej odporne na pękanie.

Minimalistyczna aluminiowa pergola 

Inną opcją dla naturalnie pięknej drewnianej pergoli jest aluminiowa pergola ogrodowa. Pergola aluminiowa jest nie tylko stabilna, ale także bardzo trwała i może wytrzymać zmiany temperatury i opady. Materiał ten jest lżejszy od drewna.W porównaniu z konstrukcją stalową, aluminiowa pergola ogrodowa ma najmniejszą ochronę. Ponieważ aluminium nie wymaga żadnych specjalnych środków zapobiegających rdzewieniu.

Pergola w nowoczesnej formie 

W zależności od materiału, nowoczesne pergole ogrodowe mogą pełnić podobne funkcje jak parasol, pawilon czy nawet podstawa do projektu ogrodu zimowego. Nowoczesne pergole to konstrukcje całoroczne, które można uzupełnić o nowoczesne akcesoria, takie jak: czujniki wiatru i deszczu oraz promienniki podczerwieni generujące ciepło czy subtelne oświetlenie.

Komentarze

Brak komentarzy w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień